Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’in Üretim Faaliyetini Gösteren İki İndikatör Beklentileri Aştı

Çin'de üretim faaliyetlerine dair geniş çapta izlenen iki gösterge, beklentilerin üstünde geldi.
Çin’in Üretim Faaliyetini Gösteren İki İndikatör Beklentileri Aştı
HABER GİRİŞ

Çin’in imalat faaliyetlerini incelemek için takip edilen iki gösterge bulunuyor. Özel bir anket olan Caixin/Markit İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi, Eylül ayında 51,4 düzeyinde açıklandı. Bu seviye, Şubat 2018’deki okumadan bu yana görülen en yüksek rakam oldu.

Reuters anketine katılan analistler, 50,2 düzeyinde gelmesini beklerken, veri hem analist beklentilerinin hem de 50,4 olan Ağustos rakamının üstünde geldi. 50’nin üzerindeki PMI okumaları, genişlemeye işaret ediyor.

Caixin ve IHS Markit’in ortak açıklamasında, “Caixin/Markit araştırmasındaki iyileşme, ABD-Çin ticaret anlaşmazlığı nedeniyle azalan dış satışlara karşılık, büyük ölçüde artan iç talep nedeniyle gerçekleşmiştir,” ifadelerine yer verildi.

Caixin iştiraki CEBM Group’taki makroekonomik analiz direktörü Zhensheng Zhong,ABD-Çin ticaret çatışmaları nedeniyle ihracat, üretim maliyetleri ve işletmelerin güvenleri üzerinde kayda değer bir etki yaratıldığını söyledi.

Zhong, “Merkezi politika yapıcılar son zamanlarda iç pazardaki güçlü büyümeyi vurguladılar. Altyapı projelerinin daha hızlı inşası, sanayi sektörünün iyileştirilmesinin daha iyi uygulanması, vergi ve ücret indirimlerinin bastırılmış yurt dışı talebinin etkisiyle telafi edilmesi ve Çin’in ekonomik büyümesi üzerindeki aşağı yönlü baskıyı yumuşatması muhtemel,” dedi.

GCM Yatırım Banner

Resmi PMI 5. Ayında da Daralma Gösterdi

Resmi PMI 5. Ayında da Daralma GösterdiÖzel PMI anketinin açıklanmasının ardından Çin’in resmi imalat PMI’sı açıklandı. Resmi veriler, Eylül ayında 49,8 düzeyinde gelirken, beşinci ayında da daralmaya işaret etti. Buna karşın Reuters’in anket yaptığı analistlerin 49,5 düzeyindeki beklentisinden daha yüksek geldi. Gösterge, Ağustos aında 49,5 düzeyinde gelmişti.

Resmi PMI anketi tipik olarak büyük işletmelerin ve devlete ait işletmelerin büyük bir bölümünü yoklamaktadır. Caixin göstergesi küçük ve orta ölçekli firmaların daha büyük bir karışımına sahiptir.

PMI, işletmelerin çalışma ortamını nasıl gördüklerine dair bir ankettir. Bu tür veriler, genellikle her ay yayımlanan ilk büyük ekonomik göstergeler arasında yer aldığından bir ekonomide neler olup bittiğini ilk elde gösterir.

Çin’deki PMI verileri, küresel yatırımcılar tarafından iç ekonomik durgunluk ve devam eden ABD-Çin ticaret anlaşmazlığının ortasında sorun belirtileri nedeniyle yakından izleniyor.

Çin’in Görünümü Hala Zorlu

Çin'in Görünümü Hala ZorluBeklentileri aşan iki PMI okumasına rağmen analistler Çin’in ekonomik görünümünün zayıf bir dış ortam göz önüne alındığında bastırılmaya devam ettiğini belirtti.

Caixin/IHS Markit araştırması ayrıca üreticilerin iş beklentileri konusunda hala temkinli olduklarını gösterdi. Capital Economics danışmanlığındaki ekonomistlerin yayımladıkları notta, “Bu geri dönüşün başlangıcını işaretlemek pek mümkün değildir. Sadece küresel talep daha da zayıflamaya ayarlanmış olmakla kalmıyor, aynı zamanda mülk inşaatındaki gecikmiş geri çekilme süreci de başlıyor,” dedi.

Fitch Solutions’ın ülke riskleri genel müdürü Cedric Chehab, son resmi PMI okumasının Çin ekonomisinin özellikle imalat sektöründe hem yapısal hem de döngüsel bir yavaşlama yaşadığını göstermeye devam ettiğini söyledi.

Yetkili, ülkenin üreticilerinin karşılaştıkları zorlukları yurt içinde finans koşullarının sıkılaştırılmasını ve ABD-Çin ticaret savaşını da içerdiğini belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın