Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Temel Ürünlerin İthalat ve İhracatını Genişletecek

Çin Devlet Konseyi, ülkedeki kilit ürünlerin ithalat ve ihracatının genişletilmesi için destek sağlanacağını açıkladı. Detaylar haberde;
Çin Temel Ürünlerin İthalat ve İhracatını Genişletecek
Yorum

Çin Devlet Konseyi tarafından bugün dış ticareti teşvik etme konulu bir bildiri yayımlandı. Bildiride Çin’in, temel ürünlerin ithalat ve ihracatını artıracağının altı çizildi. Ayrıca ülkedeki otomobil ihracatının destekleyeceği de vurgulandı.

Reuters’ın haberine göre Çin bankaları ve denizaşırı şubeleri, ülkenin otomobil firmalarının yabancı sahada genişlemeleri için mali destek sunmaları konusunda Devlet Konseyi tarafından teşvik edildi.

Çin’deki ticaret gelişmeleri için ortamın iyileştirilmesinde Çin Devlet Konseyi’nin, ülkedeki makul olmayan dış ticaret kısıtlamalarına uygun şekilde yanıt vereceği vurgulandı.

Konsey tarafından yapılan açıklamada Çin’in denizaşırı iş adamları için vizeleri kolaylaştıracağına dikkat çekildi. Ayrıca ülkeye gelen ve giden uçuşların artıracağına da işaret edildi.

Çin Ekonomisi 2023 Yılının İlk Çeyreğinde Büyüdü

Çin Ulusal İstatistik Bürosu geçen hafta ülkenin birinci çeyrek gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) rakamlarını açıklamıştı. Ülke ekonomisinin yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,5 oranında büyüdüğünü paylaşmıştı.

Çin ekonomisi için piyasanın birinci çeyrek büyüme beklentisi yüzde 4’tü. Açıklanan oran ise geçen yılın ilk çeyreğindeki yüzde 4,8’lik büyümeden bu yana en yüksek genişleme olarak bildirilmişti.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin büyüme rakamı çeyreklik bazda yüzde 2,2 ile beklentilerle paralel gelmişti. 2019 yılının sonlarında Çin’de ortaya çıkan Covid-19 salgını sonrası ülkede çok ciddi kısıtlamalar ve tedbirler alınmıştı.

Yaklaşık üç yıl süren karantinanın ardından, ülkede tedbirler bu yılın başlarında tamamen kaldırıldı. Tedbirlerin tamamen kaldırılmasıyla, Çin ekonomisindeki büyüme açıklanan rakamlarla raporlanmış oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu