Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin-Tayvan Ticareti Riske Atılmayacak Kadar Büyük

Çin’in Tayvan’daki askeri tatbikatı ikinci gününde devam ederken, bu durumun ticarete etkisi araştırıldı. Buna göre Tayvan’ın Çin ile olan ticareti, ABD’ye olduğundan çok daha büyük.
Çin-Tayvan Ticareti Riske Atılmayacak Kadar Büyük
HABER GİRİŞ

Çin ile Tayvan arasındaki gerilim giderek büyüyor. ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaret etmesine Çin’den anında karşılık geldi. Tayvan çevresinde başlatılan kapsamlı askeri tatbikat bugün de devam ediyor.

Tayvan’dan uyarı niteliğinde açıklamalar gelirken, ABD tarafından da tepkiler büyüyor. Pelosi, Çin’in Tayvan’ı izole edemeyeceğini belirtirken, ABD’nin özgür bir Hint-Pasifik inşa etmek için çalışmaya devam edeceğini söyledi.

Tayvan lideri Tsasi Ing-wen, Çin’in başlattığı eylemlerin egemenliklerini ihlal ettiğini söyleyerek, Pekin hükümetini itidale çağırdı.

Yaşanan Gerilim Çin ile Tayvan Ticaretini Olumsuz Etkileyecek

CNBC’nin paylaştığı araştırma sonuçlarına göre Çin ve Hong Kong geçen yıl Tayvan’ın ihracatının yüzde 42’lik kısmını oluşturdu. Bunun yanında ABD ile yapılan ticareti sadece yüzde 15’lik paya sahip.

Verilere göre Tayvan, 2021 yılında ithalatının yüzde 22’sini anakara Çin ve Hong Kong’dan, yüzde 10’unu ABD’den yaptı. Bu bakımdan değerlendirildiğinde, ticaret konusunda Çin’e, ABD’ye olduğundan çok daha bağımlı olduğu ortaya çıkıyor.

GCM Yatırım Banner

Tayvan’ın Çin ve Hong Kong ile ticari ve ekonomik bağlarının oldukça büyük olduğuna dikkat çekilen haberde, birçok Tayvanlı şirketin buralarda fabrikaları olduğu belirtiliyor.

Tayvan Maliye Bakanlığı’na göre geçen yıl Çin ve Hong Kong’a 188,91 milyar dolarlık ihracat yapıldı. Bu rakam ABD için 65,7, Güneydoğu Asya için 70,25 milyar dolar düzeyinde.

Son beş yılda Tayvan’ın Çin’den yaptığı ithalat yüzde 87 artarken, ABD’den yapılan ithalattaki artış oranı yüzde 44 oldu.

Bu arada Pelosi’nin ziyaretinin hemen ardından Çin ekonomik yaptırım niteliğinde bir karar açıklamıştı. Çin Gümrük Genel İdaresi, Tayvan’dan bazı balık ürünleri ile turunçgil alımının yasaklandığını duyurmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın