Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin, Shenzhen’in Hong Kong ve Macau ile Entegrasyonu için Çağrıda Bulundu

Çin Devlet Konseyi, 2025’te dünyanın en iyileri arasında yer alması için Shenzhen’in ekonomik gücü ve gelişimine yönelik çağrıda bulundu.
Çin, Shenzhen’in Hong Kong ve Macau ile Entegrasyonu için Çağrıda Bulundu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çin hükümetinin en yüksek yürütme organı olan Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Konseyi, Shenzhen şehrinin daha da geliştirilmesi ve kültürü ile ekonomisinin komşu Hong Kong ve Macau ile entegrasyonu için çağrıda bulundu.

Çin devlet medyası People’s Daily, Pekin’in 2025’te dünyanın en iyileri arasında yer alması için Shenzhen’in ekonomik gücü ve gelişimine yönelik çağrıda bulunduğunu, şehrin yüzyılın ortalarına kadar küresel bir kriter olmasını istediğini yazdı.

Çin Devlet Konseyi, Shenzhen şehrinin daha fazla gelişmesi ve kültür ile ekonomisinin komşu Hong Kong ve Makao ile entegrasyonu için çağrıda bulundu.

Çin, Shenzhen’in Hong Kong ve Macau ile Entegrasyon Çağrısı Yönergenin, Hong Kong’daki hükümet karşıtı protestoların Asya’daki finans merkezinin durumunu tehdit etmesi üzerine gelmesi dikkat çekti. Sonuçta dünyanın en işlek limanlarından biri olan Hong Kong, şiddet içeren hükümet karşıtı protestoların turistleri korkutup perakende satış ve yatırıma zarar vermesiyle 10 yıl içindeki ilk resesyonunun eşiğine geldi.

Devlet medyası People’s Daily’de yayınlanan 19 maddelik direktif de Shenzhen’in 2025’te dünyanın en iyileri arasında yer alması için şehrin ekonomik gücü ve gelişimine çağrı yaptı.

Shenzhen 2025 Dünyanın En İyileri1990’lı yıllardaki pazar odaklı reformlar ve hükümet desteği, Shenzhen’i sıradan bir Çin köyünden Çin’in imalat ve teknoloji sektörleri için büyük bir merkezi haline getirmişti. Şehir şu anda, Çin’in sosyal medya devi Tencent ile ABD Başkanı Donald Trump’ın hedef aldığı Huawei’in küresel genel merkezlerine ev sahipliği yapıyor.

Yönerge de büyük veri, bulut bilişim, yapay zeka ve diğer teknolojilerin kapsamlı bir uygulaması ile Shenzhen’de sosyal yönetişimin modernizasyonu için çağrıda bulundu.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca Shenzhen’in kültür ve ekonomisinin Hong Kong ve Macau ile entegrasyonunu istedi. Entegrasyonun, hastanelere fon sağlama, ortak felaket yardım çalışmaları ve kültürel değişimler yoluyla yapılabileceği belirtildi. İlaveten Hong Kong-Macau Büyük Körfez Bölgesi’ni daha fazla geliştirmek ve bir ülke iki sistem politikasının yeni uygulamasını zenginleştirmekten bahsedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.