Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin Şaşırttı, Ekonomistler Beklentisini Yükseltti

Gün içinde büyüme verilerini açıklayarak piyasalara sürpriz yapan Çin için beklentiler değişti. JPMorgan, Citi, Nomura ve Societe Generale tahminlerini güncelledi.
Çin Şaşırttı, Ekonomistler Beklentisini Yükseltti
HABER GİRİŞ

Dünya devleri için büyüme beklentileri açıklanmaya devam ediyor. Yatırım bankası ve finansal hizmet şirketi JPMorgan ve Nomura, Çin ekonomisi için büyüme tahminini yükseltti. JPMorgan, Çin’in 2023 yılı gayri safi yurt içi hasılanın (GSYH) büyüme tahminini yüzde 5’ten yüzde 5,2’ye, Nomura ise yüzde 4,8’den yüzde 5,1’e yükseltti.

18 Ekim’de Çin ekonomisi için büyüme rakamları açıklandı. Ulusal İstatistik Bürosu tarafından yayınlanan verilere göre ülkede GSYH yüzde Temmuz – Eylül döneminde 4,9 oranında yükseldi.

JPMorgan ekonomistleri, Çin’de Ağustos ayında olduğu gibi Eylül’de de aylık faaliyetlerin beklenenden daha güçlü geldiğini ifade etti. Verilerin “cesaret verici” olduğu vurgulanırken Çin’deki ekonomik toparlanma ivmesinin gelecek aylarda da devam etmesinin beklendiği paylaşıldı.

JPMorgan’dan Haibin Zhu, ülkedeki özel yatırımlar ve konut piyasalarındaki düzeltme gibi risklere de dikkat çekti. Çin için potansiyel büyümenin gerçekleşmesinin ardından 2024’te yüzde 4 – 4,5, 2025’te yüzde 3,5 – yüzde 4 aralığında büyümesi bekleniyor.

Societe Generale

Avrupa’da bir finans şirketi olan ve merkezi Paris’te olan Scoiete Generale, Çin için 2023 GSYH büyüme tahminini yüzde 5,2’ye çıkardı.

GCM Yatırım Banner

Şirketin analistleri, Çin’in bu yıl bütçe dışı mali genişlemeye gitme ihtimalinin düşük olduğunu, fakat düşük arazi satışları ve yerel yönetim borç baskısı nedeniyle 2024’te daha yüksek bir hükümet açığı ihtimalinin öne çıktığını ifade ediyor.

Citi

Çin için 2023 GSYH büyüme tahminini paylaşan diğer bir şirket olan Citi, bugün açıklanan beklenti üstü büyüme rakamları ardından tahminlerini revize etti.

Citi, 2023 için GSYH büyüme beklentisini yüzde 5’ten yüzde 5,3’e revize etti. Çin’de emlak sektörü hariç diğer sektörlerde iyileşme görüldüğü belirtildi. Pekin’in gelecek dönemlerde toparlanmayı kalıcı hale getirmek için çabalayacağı düşünülüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.