Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Ekonomisindeki Büyüme Oranı Şaşırttı

Çin ekonomisine ilişkin üçüncü çeyrek büyüme rakamları açıklandı. Ekonomideki büyüme olumlu yönde şaşırttı. Detaylar geliyor…
Çin Ekonomisindeki Büyüme Oranı Şaşırttı
Son Güncelleme: 

Çin ekonomisi üçüncü çeyrekte beklenenden daha hızlı büyürken, Eylül ayında tüketim ve sanayi faaliyeti de olumlu yönde şaşırttı. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde ikinci çeyrekten bu yana hızla zayıflayan büyüme, yetkilileri destek adımlarını hızlandırmaya yöneltti.

Veriler emlak krizi ve diğer olumsuzlukların görünüm üzerinde risk oluşturmaya devam etmesine rağmen teşvikin ivme kazanmaya başladığını gösteriyor.

Ulusal İstatistik Bürosu tarafından yayınlanan veriler, gayri safi yurt içi hasılanın (GSYİH) Temmuz-Eylül döneminde bir önceki yıla göre yüzde 4,9 arttığını gösterdi. Son rakam analistlerin yüzde 4,4’lük artış yönündeki beklentilerine karşın, ikinci çeyrekteki yüzde 6,3’lük büyümeden daha yavaştı.

Çeyrek bazında bakıldığında, GSYİH üçüncü çeyrekte yüzde 1,3 büyüdü. Brisbane’deki City Index’in kıdemli piyasa analisti Matt Simpson, “Büyüme, perakende satışlar, endüstriyel üretim ve işsizlikten kaynaklanan geniş bir darbeyle birlikte tüm bu teşvikler nihayet etkisini göstermeye başlıyor gibi görünüyor” açıklamasını yaptı.

İyileşme ivmesi, hükümetin 2023 yılı için belirlediği yüzde 5,0 civarındaki büyüme hedefine muhtemelen ulaşılacağını gösteriyor. Pinpoint Asset Management baş ekonomisti Zhiwei Zhang, “3. çeyrek ekonomik verilerindeki iyileşme, hükümetin 4. çeyrekte teşvik başlatma olasılığını azaltıyor çünkü yüzde 5’lik büyüme hedefine ulaşılacak” değerlendirmesinde bulundu.

MANŞET HABER
Dış Ticarette Denge Zamanı: Açık Kapanıyor mu?

İstatistik bürosu, dördüncü çeyrek büyümesinin yüzde 4,4’ü aşması durumunda Çin’in 2023 büyüme hedefine ulaşabileceğini bildirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu