Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin İmalat PMI, Eylül’de Altı Ay Sonra İlk Kez Yükseldi

Çin’in fabrika faaliyeti son verilere göre altı ayın ardından ilk kez genişleme kaydetti. Detaylar geliyor…
Çin İmalat PMI, Eylül’de Altı Ay Sonra İlk Kez Yükseldi
HABER GİRİŞ

Çin’in fabrika faaliyeti Eylül ayında altı aydan beri ilk kez genişledi ve dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin dibe vurmaya başladığını gösteren verilerin ortasında açıklandı.

Büyük üreticiler arasında yapılan bir ankete dayanan satın alma yöneticileri endeksi (PMI), Ulusal İstatistik Bürosu’na göre Eylül ayında 49,7’den 50,2’ye yükseldi ve faaliyetteki daralmayı genişlemeden ayıran 50 puanlık seviyenin üzerine çıktı. Okuma 50.0 tahminini aşmış oldu.

Eylül ayının ilk resmi istatistikleri olan PMI, Çin’in aşırı kısıtlayıcı Kovid-19 politikalarının kaldırıldığı yılın başlarında yaşanan ilk ivme patlamasının ardından zayıflayan ekonomideki istikrar işaretlerine katkıda bulunuyor.

Ağustos ayında fabrika üretimi ve perakende satışlardaki büyümenin hızlanması, ihracat ve ithalattaki düşüşlerin daralması ve deflasyonist baskıların hafiflemesi ile iyileşmenin ilk işaretleri ortaya çıktıi Sanayi şirketlerinin kârları Ağustos’ta sürpriz bir şekilde yüzde 17,2 artış göstererek Temmuz’daki yüzde 6,7’lik düşüşü tersine çevirdi.

Guotai Junan International’ın baş ekonomisti Zhou Hao, “İmalat PMI rakamları, ekonominin yavaş yavaş dibe vurduğunu gösteriyor” açıklamasını yaptı.

GCM Yatırım Banner

Hizmet sektörü faaliyeti ve inşaat alt endekslerini içeren Çin’in imalat dışı PMI’ı da Ağustos’taki 51,0’a kıyasla 51,7’ye yükseldi. İmalat ve imalat dışı faaliyetleri de içeren bileşik PMI Eylül ayında 51,3’ten 52,0’a yükseldi.

Ekonomistlerin radarındaki yakın vadeli veriler, bu yılın en uzun resmi tatiline ilişkin tüketici harcamalarını da içeriyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın