Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin için Negatif Görünüm Açıklaması! Moody’s Raporunu Paylaştı

Moody’s, Çin için not görünümünü “negatif”e indirdi. Çin’in 2024 ve 2045 yıllarında yüzde 4 seviyesinde büyümesinin beklendiği paylaşıldı. İşte detaylar;
Çin için Negatif Görünüm Açıklaması! Moody’s Raporunu Paylaştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olan Çin için kapsamlı bir rapor paylaştı. Çin’in kredi notu “A1” olarak teyit edilirken not görünümü “durağan”dan “negatif”e indi.

Not görünümündeki güncellemenin kaynağı olarak mali açıdan stres altındaki bölgesel ve yerel yönetimlere, kamu iktisadi teşebbüslerine hükümet ve kamu sektörü tarafından mali destek sağlanacağına dair artan kanıtlar gösterildi. Ayrıca ülkedeki emlak sektöründeki daralmanın da risk olarak görüldüğü belirtildi.

Büyüme Beklentisi

Çin’in mali gücü üzerinde olumsuz etkiler yaratacak şekilde yükümlülük risklerinin yükseldiği bildirildi. Raporda, Çin ekonomisinin 2024 ve 2025’te yüzde 4 seviyesinde büyümesinin beklendiği duyuruldu. Büyüme oranlarının ilerleyen yıllarda gerileyeceği 2026 ve 2030 yılları arasında ortalama yüzde 3,8 düzeyinde gerçekleşmesinin öngörüldüğü kaydedildi.

Ülkedeki zayıflayan demografiyi kapsayan unsurların, ekonomik büyümenin potansiyel olarak 2030 yılında yüzde 3,5 seviyesine kadar gerilemesine sebep olabileceği belirtildi.

Moody’s, 4 Aralık’ta paylaştığı değerlendirmesinde küresel bankacılık sektöründe ekonomideki zayıflıklar ve borçluların kredi ödemedeki zorlulukları nedeniyle baskı görülebileceğini açıklamıştı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.