Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Moody’s Açıkladı: 2024’te Bankacılık Sektörünü Ne Bekliyor?

Küresel ekonominin zayıflamasına ve gayrimenkul sektörü pozisyonlarına dikkat çeken Moody’s, 2024’te küresel bankalarda negatif baskıların artacağını açıkladı.
Moody’s Açıkladı: 2024’te Bankacılık Sektörünü Ne Bekliyor?
HABER GİRİŞ

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, küresel bankacılık sektörüyle ilgili değerlendirmelerinin yer aldığı raporunu paylaştı. Raporda, küresel ekonomideki zayıflığa ve borçluların kredi ödemedeki zorluklarının bankalar üzerinde baskı oluşturduğuna dikkat çekildi.

Bu çerçevede bankalar için 2024 yılında negatif bir görünüm beklendiği belirtildi. Merkez bankalarının yüksek faiz politikalarının ve gelişmiş ülkelerdeki yüksek işsizlik oranlarının küresel bankaların kalitelerini olumsuz etkileyeceği öngörüldü.

Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’daki gayrimenkul sektörü pozisyonlarının da küresel bankaların 2024’e yönelik görünüm açısından risk teşkil ettiği ifade edildi.

Moody’s, para politikalarının gelecek yılda da sıkı kalmasının beklendiğini, bu çerçevede küresel ekonomide yavaşlamanın ortaya çıkacağı paylaşıldı.

Raporda küresel bankaların 2024 karlılıklarının yüksek finansman maliyetleri, sınırlı kredi büyümesi ve potansiyel temerrütleri karşılamak için rezerv birikmesi nedeniyle baskılanacağı aktarıldı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.