Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin, Hong Kong’un Kriptoyu Düzenleme İsteğine Olumlu Yaklaşıyor

Bloomberg tarafından paylaşılan rapora göre Çin hükümeti, Hong Kong’u kriptoyu yasal zemine oturtmasına sıcak bakıyor.
Çin, Hong Kong’un Kriptoyu Düzenleme İsteğine Olumlu Yaklaşıyor
HABER GİRİŞ

Kripto paralar küresel ölçekte yaygınlaşmaya devam ederken, ülkeler yatırımcıların korunması amacıyla düzenleyici çalışmalar yürütüyor. Çin’in özerk bölgesi Hong Kong, perakende kripto ticaretini yasallaştırabilecek sürece hazırlanıyor. Çin hükümetinin bu çalışmaları onayladığı bildirildi.

Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu (SFC), bireysel yatırımcıların lisanslı platformlarda kripto para alıp satmasını yasaklayan kuralları gevşetmeye hazırlanıyor. Bloomberg tarafından paylaşılan rapora göre Çin hükümeti, Hong Kong’un kripto merkezi olma isteğine olumlu bakıyor.

Ulusal Halk Kongresi üyesi Nick Chan, Çin’deki finansal istikrarın tehdit edilmemesi halinde Hong Kong’un kriptoyu keşfetmekte özgür olduğunu söyledi.

Çin Kriptoyu Yasaklaması ile Tanınıyor

Çin, 2017’de kriptoya baskı uygulamaya başladı ve 2021’de ticareti yasaklayarak, Binance ve Tron gibi yerli en büyük isimlerinin ülkeden çıkmasına neden oldu. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi, bu dijital varlıkların arkasındaki blockchain teknolojisinin geliştirilmesi üzerindeki kontrolünü ancak son zamanlarda gevşetti ve bazı misli olmayan tokenlerin geliştirilmesine izin verdi.

Pekin’in tüketici koruması, sermaye kontrollerinden kaçınmak için kripto kullanımı ve Bitcoin madenciliği tarafından tüketilen enerjiden kaynaklanan çevresel zarar konusundaki endişeler arasında kendi yasağını gevşeteceğine dair çok az gösterge var.

GCM Yatırım Banner

Hong Kong’un kriptoya ilgisi, FTX’in çöktüğü ve rakip merkez Singapur’daki sıkılaştırıcı kuralların gelmesinin ardından gerçekleşti. Atılan bu adım sektörde faaliyet gösteren şirketlerin lisans alma isteğini artırdı. Huobi Global, Hong Kong’da düzenleyici onay almayı ve bölgedeki kullanıcılara özel yeni bir borsa oluşturmayı planlıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.