Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin Ekonomisinin Büyümesi Üretkenliğinin Artmasına Bağlı

Çin’in karşı karşıya olduğu zorluklara değinen Asyalı uzman, ekonomisinde büyüme sağlayabilmesi için üretkenliğini artırması gerektiğini söyledi.
Çin Ekonomisinin Büyümesi Üretkenliğinin Artmasına Bağlı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Covid kısıtlamaları sonrasında istenen toparlanmayı sağlayamayan Çin ekonomisi için bu sabah gelen veriler de kara bulutların devam ettiğini gösterdi. ABD’den sonra dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde ticaret verileri Temmuz ayında beklentilerden kötü geldi.

Hem ithalatta hem ihracatta düşüş olurken, ihracatın azalması diğer ülke ekonomilerinde görülen bozulmaya bağlandı.

Mastercard Ekonomi Enstitüsü Asya-Pasifik, Orta Doğu ve Afrika baş ekonomisti David Mann, CNBC’ye verdiği demeçte Çin ekonomisine dair değerlendirme yaptı.

“Tam olarak demografik zorluk nedeniyle üretkenlik tarafındaki toparlanmayı görmeniz gerekiyor” diyen Mann, sermayenin üretkenliği artıracak şekilde kanalize edildiğinden emin olunması gerektiğini ifade etti.

Özel Sektör Teşvik Edilmeli

Çin’in kalabalık nüfusu nedeniyle daha küçük nüfuslu ülkelere kıyasla ekstra zorlukları olduğunu, çalışma yaşı düşse bile bunu fiilen gerçekleştirebilecek kadar insanın olmadığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Bu noktada üretkenlikten kaynaklanan baskıları ortadan kaldırmak için özel sektör büyümesinin teşvik edilmesinin çok önemli olduğunu vurguladı.

Covid sonrası seyahatlerin yeniden 2019 yılına döndüğünü fakat kişisel harcamaların azaldığını açıkladı. Bunun da genel tüketici harcamalarının toparlanmasına engel olduğunu ekledi.

Ekonominin geneline dair ipucu verecek olan özel sektör büyümesine ağırlık verilmesi gerektiğini altını çizdi.

Çin, Covid kısıtlamaları nedeniyle ekonomide ağır darbe alırken, gayrimenkul sektöründe yaşanan sıkıntılar tuz biber oldu. Pekin hükümeti son haftalarda emlak sektörünü destekleyecek teşvikler açıklasa da henüz iyimser bir etkisi olmadı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.