Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’de Hem İthalat Hem İhracat Büyük Oranda Azaldı

Bugün açıklanan verilere göre Çin’de ithalat ve ihracat rakamları Temmuz ayında beklentilerden daha kötü gelirken, çift haneli düşüş bildirdi.
Çin’de Hem İthalat Hem İhracat Büyük Oranda Azaldı
HABER GİRİŞ

Çin İstatistik Bürosu, Temmuz ayı ticaret verilerini açıkladı. Salı günü yayımlanan rapora göre Temmuz ayında ihracat bir yıl öncesine göre yüzde 14,5, ithalat yüzde 12,4 oranında azaldı. Piyasanın beklentisi ise ihracatta yüzde 12,5, ithalatta yüzde 5 oranında düşüş olmasıydı.

Dolar bazında gerçekleşen bu düşüşler zaten tehlike çanlarının çaldığı Çin ekonomisine dair endişeleri artırdı.

Temmuz ayında dış ticaret fazlası 80,6 milyar dolarla 70,3 milyar dolar olan piyasa beklentilerini aştı.

Söz konusu dönemde ABD’ye yapılan ihracat yıllık bazda 23,1, Avrupa Birliği’ne yüzde 20,6, Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği’ne yapılan ihracat ise yüzde 21,4 azaldı.

Yuan olarak hesaplandığında Temmuz ayında ihracat yıllık bazda yüzde 9,2, ithalat yüzde 6,9 azalırken, 575,7 milyar yuan dış ticaret fazlası verildi.

GCM Yatırım Banner

Dış Talepteki Daralma Çin İhracatını Vurdu

Başta ABD olmak üzere birçok ülkenin ekonomisinde yavaşlama olması, bu yıl Çin’de dış talebin cansız kalmasına sebep olurken ihracatta belirgin bir düşüş oldu.

Temmuz ayında petrol ihracatı 2022’nin aynı dönemi ile karşılaştırıldığında yüzde 20,8 daha az oldu.

Sene başından bu yana geçen yedi aylık dönemde Çin’in toplam ihracatı yıllık bazda yüzde 5, ithalatı ise yüzde 7,6 düşüş gösterdi.

İlk yedi ayda ihracatın arttığı kategoriler otomobil, rafine yağ, çantalar ve valizler oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.