Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin Dışişleri Bakanı: AB Stratejisi ile Avrupa “Çinsizleşecek”

Çin, AB'nin ekonomik güvenlik gerekçesiyle Çin bağlantılı riskleri azaltma stratejisinin Avrupa'ya zarar vereceğini söyleyerek uyarıda bulundu. İşte detaylar;
Çin Dışişleri Bakanı: AB Stratejisi ile Avrupa “Çinsizleşecek”
HABER GİRİŞ

Çin Dışişleri Bakanı Qin Gang, Almanya’ya yaptığı ziyarette Avrupa-Çin ilişkilerini değerlendirdi. Avrupa turunun ilk durağında konuşan Gang, Avrupa Birliği (AB) liderlerinin son dönemde dile getirdiği ekonomik güvenlik gerekçesiyle Çin bağlantılı riskleri azaltma stratejisini de değerlendirdi.

Söz konusu stratejinin Avrupa’nın Çin’i kaybetmesine yol açabileceğini söyleyerek uyarıda bulundu. Berlin’de Alman mevkidaşı Annalena Baerbock ile görüşen Gang, ideolojik cepheleşmeden ve ekonomik bağları koparmaktan kaçınarak yeni bir soğuk savaşa karşı çıkılması gerektiğini savundu.

Hem Avrupa Hem Çin Zarar Görecek

İdeolojik cepheleşme ve ekonomik bağların koparılmasının hem Avrupa hem de Çin’in çıkarlarına zarar vereceğine işaret etti. AB’nin Çin’le bağlantılı riskleri azaltma stratejisininse Avrupa’nın Çin’i kaybetmesine yol açacağına işaret etti.

Bu sebepten Avrupa’nın Çin ile iş birliğinin getireceği istikrar, kalkınma ve fırsatlardan mahrum kalacağını ileri sürdü. Avrupa’nın Çin’i kaybetmesi ihtimalinden bahseden Gang, “Çinsizleşme” (desinicization) ifadesini kullandı.

Almanya ve Çin’in küresel etkiye sahip iki büyük ekonomili ülke olarak cepheleşme yerine iş birliğini tercih etmesi gerektiğinin altını çizdi. Almanya’nın Çin’den tedarik zincirlerini keserek ekonomik bağlarını koparmaktan kaçınması gerektiğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

“Bir Ülke” Kendi Mali Problemlerini İhraç Ediyor

İdeolojik cepheleşme ve ekonomik istikrarsızlık ifadelerini kullanarak ABD’yi hedef gösteren Gang, Avrupa için asıl riskin belirli bir ülkenin tek taraflı yaptırımlarla dünya ekonomisine zarar vermesi olduğunu paylaştı.

Söz konusu ülkenin ideolojik cepheleşme tohumları ekerek kamplaşma yaratmaya çalıştığını söyleyen Gang, ülkenin kendi mali problemlerini başkalarına ihraç ettiğini savundu.

ABD’nin adını kullanmadan kelimelerine konu eden Gang, ABD’nin kendi para birimini uluslararası rezerv statüsü ile kötüye kullanarak ülkesindeki enflasyon ve borç krizini saçılma etkisiyle başka ülkelere ihraç ettiği ileri sürdü.

Gang, “Eğer ‘yeni bir soğuk savaş’ ortaya çıkarsa bu yalnıza Çin’in çıkarlarını değil Avrupa’nın çıkarlarını da etkileyecektir. Asıl endişe edilmesi gereken risk budur.” ifadeleri ile dikkat çekti.

Çin, Çıkarlarını Korumak için Gereken Tepkiyi Verir

Çinli ve Alman bakanların görüşmede Ukrayna krizini de konuştuğu bildirildi. Konuya ilişkin Gang, AB’nin Rusya’ya askeri destek sağladığı gerekçesiyle Çinli şirketleri yaptırım listesine alma planına itirazda bulundu.

Rus şirketler ile Çinli şirketlerin ilişkilerinin normal ekonomik iş birliği ve alışveriş olduğunu dile getirdi. Gang, “Eğer yaptırım gibi cezalandırıcı tedbirler uygulanırsa Çin şirketlerinin meşru çıkarlarını korumak üzere gereken tepkiyi veririz.” ifadelerini kullandı.

Çin’in kısa zaman önce Ukrayna krizinin siyasi çözümü için arabuluculuk girişimi başlatacağını anımsatan Gang, Almanya’ya da çağrıda bulundu. Avrupa’da etkin, dengeli ve sürdürülebilir bir güvenlik çerçevesinin kurulması için Almanya’dan öncülük etmesini istedi.

Anadolu Ajansı haberinde Qin Gang’ın Almanya’daki temaslarının ardından Fransa ve Norveç’i ziyaret edeceğinin bilgisini verdi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.