Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin, Dijital Yuan ile Elektronik Hediye Gönderme Özelliği Sunuyor

Çin’in bir süredir test ettiği dijital yuan yeni bir entegrasyona konu oldu. CBDC ile hediye gönderimi yapılabilecek. Ayrıntılar haberde...
Çin, Dijital Yuan ile Elektronik Hediye Gönderme Özelliği Sunuyor
HABER GİRİŞ

Çin’in dijital yuan merkez bankası dijital para birimi (CBDC) için cüzdan uygulaması, yeni kullanıcıları çekmeye çalışmak için geleneksel “kırmızı paketlerin” elektronik bir versiyonunda para göndermelerini sağlayan bir özellik sundu. Yeni özellik, 22 Ocak’taki Çin Yeni Yılı’ndan yaklaşık bir ay önce kullanıma sunuldu.

Çin’de hongbao adı verilen “kırmızı paketler”, geleneksel olarak Çin Yeni Yılı ve diğer kutlamalarda iyi şans jesti olarak para hediye etmek için kullanılıyor. Dijital ödemelerin artan kullanımı, WeChat Pay ve Alipay gibi popüler yerel hizmetler tarafından sunulan sanal kırmızı zafları buraya alana getirdi.

e-CNY uygulaması yalnızca bir kişiye kırmızı bir paket gönderilmesine izin veriyor veya hem WeChat Pay hem de bir fon havuzundan rastgele bir miktar alacak bir grup insan için “şanslı bir çekiliş” ayarlanabiliyor. Alipay üzerinden de benzer bir özellik sunuluyor.

Kullanıcılar, yeni yıl veya doğum günleri için iyi dileklerin yanı sıra “müreffeh bir Çin” dileklerini içeren bir paket kapağı seçebiliyor. Dijital yuan işlemleri, 2021’in sonundan bu yana yüzde 14 arttı ve 14 milyar doları aştı.

Hükümetin denemeleri hızlı bir şekilde genişletmesine rağmen, e-CNY cüzdanı kullan kullanıcı sayısı 260 milyonu geçti. Çin hükümeti, dijital yuan’ın benimsenmesini artırmak için WeChat Pay ve Alipay ile iş birliği yapmak durumunda kalabilir.

GCM Yatırım Banner

Dijital para birimi hala deneme aşamasında olduğundan ve tam bir lansman için bir zaman çizelgesi bulunmuyor. e-CNY uygulaması şu anda yalnızca Pekin ve Shenzhen gibi belirlenmiş yaklaşık iki düzine şehir ve bölgede kullanılabiliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.