Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Visa’ya Göre Gelecekte Fatura Ödemeler Kripto Cüzdanlar ile Yapılacak

Visa kullanıcıların gelecekte otomatik ödeme talimatlarını blockchain üzerinden verebileceğini öne sürdü. Ayrıntılar haberde…
Visa’ya Göre Gelecekte Fatura Ödemeler Kripto Cüzdanlar ile Yapılacak
HABER GİRİŞ

Ödeme devi Visa, kripto para piyasasına ve blockchain teknolojisine olan yakın ilgisi ile biliniyor. Şirket kripto para kullanıcılarının bir gün, elektrik ve telefon faturalarını kendi gözetimindeki kripto cüzdanları aracılığıyla otomatik olarak ödeyebileceğini açıkladı.

Visa’nın kripto düşünce liderliği ekibi, sağlayıcıların, kullanıcının her işlemde manuel olarak oturum kapatmasını gerektirmeden, kullanıcıların Ethereum destekli kripto cüzdanlarından otomatik olarak para çekmesine olanak tanıyan bir çözüm önerisinde bulundu.

Faturalar için otomatik ödemeler, geleneksel bankacılık dünyasında yaygın bir uygulamadır ve kullanıcılara hesaplarından abonelikler için düzenli para çekilmesini mümkün kılar.

Visa, bir kullanıcının hesabından tekrar eden aralıklarla ödemeleri çeken otomatik programlanabilir ödemelerin mühendislik çalışması gerektirdiğini belirterek, saklama cüzdanı sahipleri için böyle bir mekanizmanın mümkün olmadığını söyledi.

Bunun nedeni, kendi kendine saklama cüzdanlarında, kullanıcının özel anahtarları kontrol eden tek kişi olmasıdır. Yani bir akıllı sözleşme işlemleri kendi başına başlatamaz çünkü işlemlerde manuel olarak oturum kapatmaları gerekir.

GCM Yatırım Banner

Kripto Cüzdanlar ile Otomatik Ödemeler Mümkün Olabilir

Visa, Hesap Soyutlama konseptine dayanan, temsilci hesaplar adı verilen yeni bir kişisel cüzdan türü aracılığıyla kripto yoluyla otomatik yinelenen ödemelerin mümkün olacağını belirtti. Ekip yeni sistem ile kullanıcı hesaplarının akıllı sözleşmeler gibi çalışacağını, yani insanların her işlemi başlatmak için oturum açmadan işlemleri planlayabileceğini belirtiyor.

Otomatik ödemeler, borsalar gibi diğer taraflarca barındırılan cüzdanlar aracılığıyla nispeten kolay bir şekilde entegre edilebilecek olsa da, bu, kullanıcının fonlarının söz konusu taraflarca uygun şekilde yönetileceğine güvenmesi gerektiği anlamına geliyor.

Son dönemde kripto ekosisteminde FTX başta olmak üzere Voyager, BlockFi ve Celcius’un iflas süreci, önemli risklerin varlığını kanıtlıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.