Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin Devlet Başkanı: 2023 Ekonomik Hedefleri için Çaba Gösterilmeli

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, ekonomik büyümenin sağlanması adına iç talebin artırılması çağrısında bulundu. Ayrıntılar geliyor…
Çin Devlet Başkanı: 2023 Ekonomik Hedefleri için Çaba Gösterilmeli
HABER GİRİŞ

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, ekonomik büyümenin sağlanması ve 2023 hedeflerinin tutturulması için iç talebin artırılması gerektiğini söyledi. Çin Komünist Partisi (ÇKP) ve parti dışı üyelere seslenen Şi, ülke ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Şi, ekonomik büyüme için iç talebin etkin şekilde artırılması gerektiğine vurgu yaparak, tüm sektörlerde “yeni bir kalkınma stratejisinin uygulanması gerektiğini ifade etti.

Yılın geri kalanında ekonominin iyileştirilmesi gerektiğinin altını çizen Şi, iç talebin yetersiz kalması ve kilit sektörlerde risklerin fazla olması nedeniyle Çin ekonomisinin yeni zorluklarla karşı karşıya olduğunu söyledi.

Son verilere göre Çin ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde yüzde 6,3 büyüdü ve beklentilerin altında kaldı. Beklenti ekonominin yüzde 7,3 büyüyeceği yönündeydi.

Uluslararası Para Fonu (IMF), yakın tarihli bir açıklamasında, ekonominin yeniden açılmayla ilk çeyrekteki güçlü performansın ardından düşük yatırım, zayıf ihracat ve azalan iç talep nedeniyle yavaşladığını bildirmişti.

GCM Yatırım Banner

Hükümet bu yılın sonunda ekonominin yüzde 5 civarında büyüyeceğini tahmin ediyor. Şi’nin açıklamalarının yanı sıra, hükümet ekonomi için büyük öneme sahip emlak sektörünü destekleyeceğini açıkladı. Bu açıklama sektör hisselerinde güçlü yükselişleri beraberinde getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.