Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin, Devlet Bankalarını Uyardı: Yuana Müdahaleyi Artırın

Çinli hükümet yetkililerinin, devlet bankalarına yuandaki oynaklığı önlemek için müdahalede bulunmasını istediği belirtildi.
Çin, Devlet Bankalarını Uyardı: Yuana Müdahaleyi Artırın
HABER GİRİŞ

Konuya yakın kaynaklar tarafından aktarılan bilgilere göre Çinli yetkililer yuan oynaklığında bir artışı önlemek için devlet bankalarına bu hafta döviz piyasasına müdahaleyi hızlandırmalarını söyledi. Kaynaklar, üst düzey yetkililerin, para biriminin hızlı değer kaybetmesini önlemek için bankaların döviz rezerv zorunluluklarını azaltmak gibi araçları kullanmayı da düşündüklerini belirtti.

Söz konusu talebin yuanın dolar karşısında 7.35’e düştüğü sırada geldiğini, üst düzey liderlerin yakından ilgi gösterdiği bir seviye olduğunu sözlerine ekledi. Yuan, dolar karşısında günlük bazda yüzde 1’i aşan kayıpla yazım itibarıyla 7,21 seviyesinde bulunuyor.

İsimlerini vermek istemeyen kaynaklar, yetkililerin yerli şirketlerin spekülatif işlemler yaparak yuan düşüşlerini hızlandırıp hızlandırmadığını da kontrol ettiğini söyledi. Bu hafta Çin’de açıklanan ekonomik veriler, piyasadaki karamsarlığın artmasına neden oldu. Çin Merkez Bankası bu verilerin ardından faiz indirimi kararı aldı.

Çin Halk Bankası para politikası raporunda, Çin’in yuan’da aşırı ayarlamayı kararlılıkla engelleyeceğini söyledi. Döviz piyasasının şu anda temellerle uyumlu olduğu belirtildi. Merkez bankası, Çinli politika yapıcıların döviz piyasasının düzenli işleyişini sürdürmek için doğru araçlara, deneyime ve güvene sahip olduğunu söyledi.

Merkez Bankası bu hafta, offshore likiditesini etkili bir şekilde sıkılaştırarak yuanı desteklemek için başka bir önlem olarak Hong Kong’da ek bir tahvil satışı duyurmak zorunda kaldı. Son olarak ABD’li yatırım bankaları JPMorgan ve Morgan Stanley, Çin için büyüme tahminlerini düşürdüğünü duyurdu.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın