Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin Başbakanı Büyüme Hedeflerine Ulaşmak için Çalışacaklarını Söyledi

Çin’in hayal kırıklığı yaratan ekonomik veriler bildirmesinin ardından, Başbakan Li Qiang, büyüme hedeflerine ulaşmak için çalışacaklarını söyledi.
Çin Başbakanı Büyüme Hedeflerine Ulaşmak için Çalışacaklarını Söyledi
HABER GİRİŞ

Çin Başbakanı Li Qiang, ülkesinin bu yılki ekonomik hedeflerine ulaşmak için çalışacağını söyledi. Li’nin sözleri Çin’in Temmuz ayı için hayal kırıklığı yaratan veriler bildirmesinden bir gün sonra geldi.

Veriler bazı ekonomistleri ülkenin gayri safi yurt içi büyüme hedefi olan yaklaşık yüzde 5′e yönelik artan aşağı yönlü riskler konusunda uyarmaya sevk etti . GSYİH yılın ilk yarısında bir yıl öncesine göre yüzde 5,5 arttı.

Li, ülkenin en üst yürütme organı olan Çin Devlet Konseyi’nin başkanı konumunda ve meclis toplantısında konuştu. Görüşmede Li, iç talebin genişletilmesi ve tüketimin artırılması çağrısında bulundu. Genel olarak işi teşvik etme bağlamında, güvenliği geliştirme ile organik olarak birleştirmek için çaba gösterilmesi gerektiğini söyledi.

İstihdamla ilgili işleri artırmak için birden çok kanalın kullanılmasını gerektiğini belirten Li, emlak piyasasındaki olumsuzluğa değinmedi. Çin’in devasa emlak sektöründen ekonominin geri kalanına yayılma endişesi, bir zamanlar sağlıklı olan Country Garden müteahhitliği iflasın eşiğine geldiği için bu ay yeniden ortaya çıktı.

Çin’de açıklanan büyüme rakamlarının hayal kırıklığı yaratmasının ardından, dünyanın önde gelen yatırım bankaları beklentilerini aşağı yönlü revize etti. İngiltere merkezli banka Barclays, Çin’in yıl sonu büyüme hedefini yüzde 4,9’dan yüzde 4,5’e düşürdü.

GCM Yatırım Banner

Bu kararı ABD’li bankalar JPMorgan ve Morgan Stanley’in büyüme beklentisini düşürmesi takip etti. JPMorgan analistleri beklentisini yüzde 6’dan yüzde 4,8’e düşürürken, Morgan Stanley ise yüzde 5’ten yüzde 4,7 olarak revize etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın