Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin, Arap Ülkeleriyle Milyar Dolarlık Anlaşmalara İmza Attı

Çin-Arap Devletleri Fuarı'nın 23,4 milyar dolar değerindeki anlaşmalarla tamamlandığı açıklandı. Detaylar haberin içerisinde;
Çin, Arap Ülkeleriyle Milyar Dolarlık Anlaşmalara İmza Attı
HABER GİRİŞ

Çin’in Ningşia Hui Özerk Bölgesi’nin merkezi Yinçuan’da düzenlenen 6. Çin-Arap Devletleri Fuarı’nda 23,4 milyar dolar değerinde yatırım ve ticaret anlaşmalarının imzalandığı duyuruldu. 23-24 Eylül tarihlerinde düzenlenen fuara Çin ve Arap ülkelerinin devlet, iş dünyası ve akademi çevrelerinden 11 bin 200’den fazla temsilcinin katıldığı bildirildi.

Çin haber ajansı Xinhua’a göre fuarda tarım, ticaret, enerji, teknoloji ve yeşil dönüşüm alanlarında 400’den fazla ekonomik ve ticari iş birliği projesine imza atıldı. Anlaşmaların toplam değerininse 171 milyar yuana (23,4 milyar dolar) ulaştığı kaydedildi.

Fuarın bu seneki onur konuğunun Suudi Arabistan olduğu bildirilirken, Suudi Arabistan’dan 150’den fazla ekonomi ve ticaret temsilcisinin Çin’e geldiği vurgulandı.

Çin-Suudi Arabistan 15 İş Birliği Anlaşması İmzaladı

İki ülke arasında toplam değeri 12,4 milyar yuanı (1,7 milyar dolar) bulan 15 iş birliği anlaşmasının yapıldığı belirtildi. İlki 2013’te düzenlenen Çin-Arap Devletleri Fuarı’nın, Çin ile bölge arasında ekonomik ve ticaret ilişkilerinin gelişimi açısından önemli bir platform olarak görüldüğü kaydedildi.

Çin ile Arap devletleri arasındaki ticaret 10 yılda iki kat artarak 2022’de 431,4 milyar dolara ulaştı. Ticaret hacmi ise 2023’te dış talebin zayıflığına karşın, ilk yarıda 200 milyar dolara çıktı.

GCM Yatırım Banner

Çin, Orta Doğu’daki Etkisini Artırıyor

Arap devletlerinin en büyük ticaret ortağı konumunda olan Çin’in, ABD ile artan jeostratejik rekabet içinde Washington’ın bölgeden çekilme eğilimde olduğu bir dönemde Orta Doğu’daki etkisini artırma arayışında olduğuna işaret edildi.

Çin-Arap Devletleri İş Birliği Forumu ile 2004’te başlayan çok taraflı siyasi diyaloğun Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in Aralık 2022’de Suudi Arabistan’a yaptığı ziyarette ilk kez düzenlenen Çin-Arap Devletleri Zirvesi ve Çin- Körfez İş Birliği Ülkeleri Zirvesi ile yeni bir boyuta taşındığı anımsatıldı.

Anadolu Ajansı (AA) haberinde diğer bir taraftan Pekin’in, Suudi Arabistan ile bölgedeki rakibi ve hasmı İran arasında diplomatik ilişkilerin yeniden başlatılmasıyla sonuçlanan süreçte arabulucu rolü üstlendiğini hatırlattı.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.