Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çimento Hisselerinde Deprem Etkisi! Tavan Serisi Sürüyor

Çimento şirketlerinin hisseleri, deprem sonrası inşaat sektörünün canlanacağı beklentisiyle sert yükselişini sürdürüyor.
Çimento Hisselerinde Deprem Etkisi! Tavan Serisi Sürüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye, 6 Şubat’ta meydana gelen iki büyük deprem nedeniyle kaybettiği 41 binden fazla yurttaşına ağlarken, iki hafta aranın ardından zor da olsa normalleşme adına adımlar atılmaya başlandı. Sermaye piyasaları tarafında ise çok ciddi tartışmaların gölgesinde işlemler devam ediyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, depremin etkilediği 11 ilde 927 bin binanın incelendiğini, bu inceleme sonucunda 118 bin yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı bina tespit edildiğini söyledi.

Yıkılan binlerce binanın yerine yenilerinin yapılması için hızla kollar sıvandı. Bakan Kurum, 11 şehirde Cumhuriyet tarihinin en büyük afet konut yapım seferberliğinin başlayacağını açıkladı.

Hal böyle olunca çimento, taş ve toprak gibi sektör hisseleri tavan fiyattan işlem görmeye başladı. Depremin meydana geldiği 6 Şubat’ta bile tavan fiyattan açılış yapan çimento hisseleri, yükselişini bugün de devam ettiriyor.

Çimento Endeksi Yüzde 9,50 Artış Gösterdi

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Paratic Piyasalar

Borsa İstanbul, Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremlerin ardından bir hafta süreyle kapatıldı. Geçen hafta Çarşamba günü açılmasıyla birlikte çimento hisseleri yükselişine kaldığı yerden devam etti.

GCM Yatırım Banner

Sektör hisselerinden oluşan taş ve toprak endeksi (XTAST), saat 13.08’de yüzde 9,52 değer kazancıyla 7047 puandan işlem görüyor. Endeksin haftalık artış oranı yüzde 24, aylık yüzde 23 ve yıllık yüzde 248 seviyesinde.

Bileşenlerinin çoğu tavan yaparken, yüzde 1,35 düşen Çimentaş (CMENT) dışındakilerin hepsi yüksek kazanç sunuyor.

Afyon Çimento (AFYON) yüzde 9,99 artışla 11,46 liradan işlem görüyor. Haftalık kazanç oranı yüzde 33, aylık yüzde 41 seviyesinde.

Yüzde 8,44 artıda 83,5 liradan işlem gören Akçansa (AKCNS) haftalık yüzde 25, aylık yüzde 34, yüzde 9,95 artıda 8,62 liradan işlem gören Bursa Çimento (BUCIM) haftalık yüzde 33, aylık yüzde 8 kazandırdı.

An itibarıyla Batısöke (BSOKE) hisse senedi yüzde 9,84, Batıçim (BTCIM) yüzde 9,36, Çimsa (CIMSA) yüzde 10, Çimbeton (CMBTN) yüzde 10, Doğusan Boru (DOGUB) yüzde 6,89, Ege Seramik (EGSER) yüzde 9,99, Göltaş Çimento (GOLTS) yüzde 8,17, Konya Çimento (KONYA) yüzde 10, Kütahya Porselen (KUTPO) yüzde 9,94, Niğbaş (NIBAS) yüzde 9,93, Nuh Çimento (NUHCM) yüzde 9,96 ve Oyak Çimento (OYAKC) yüzde 9,96 artıda işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın