Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kurum: Cumhuriyet Tarihinin En Büyük Afet Konut Yapım Seferberliği

Bakan Kurum, deprem bölgesinde yeni konutların yöresel kültürel ihtiyaçlara göre ovalardan dağlara doğru sağlam zeminlerde yapılacağını açıkladı. İşte detaylar;
Kurum: Cumhuriyet Tarihinin En Büyük Afet Konut Yapım Seferberliği
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, depremden büyük yaralar alan 11 şehirden olan Gaziantep’te açıklamalarda bulundu. Kurum, deprem bölgesinde 927 bin binanın incelendiğini bunlardan 118 bininin yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı olduğunun tespit edildiğini açıkladı.

11 şehirde Cumhuriyet tarihinin en büyük afet konut yapım seferberliğinin yapılacağını savunan Kurum, afetzedelerin güvenli yuvalarının anahtarlarının verileceğini kaydetti.

Mart ayı başında 30 bin konutun başlayacağına dair ifadelerini hatırlatarak, 1 yıl içerisinde konutların teslim edileceğine dair sözlerini yineledi.

Konutlar, Ovalardan Dağlara Doğru Sağlam Zemine Yapılacak

Deprem bölgesine yeni yapılacak olan konutların zemin artı 3-4 katı geçmeyeceğini söyleyerek, konutların yöresel kültürel ihtiyaçlara göre ovalardan dağlara doğru sağlam zeminlerde yapılacağına işaret etti.

İnşaat malzemeleri tedarikçileriyle bir araya gelineceğine dikkat çeken Kurum, sağlam zemin neredeyse şehirlerdeki yerleşmenin bu alanlara çekileceğini ifade etti. Bu doğrultuda jeolojik etütlerin yapıldığını ve bilim insanları ile yarın bir araya gelineceğine işaret etti.

GCM Yatırım Banner

Söz Sahibi Bilim İnsanları ve Akademisyenlerle İnceleniyor

Bakan Kurum, deprem bölgesinde yaşayanların eski mutlu günlerine bir an önce dönmesinin amaçlandığını belirtti. Depremzedelerin güvenli ve sağlık içinde huzurla yaşayacağı konutların yapılması için çalıştıklarını bildirdi.

Konutların yapılması için yürütülen çalışmaların hassasiyetle yapıldığını paylaştı. Çalışmaların, yer tespiti ve seçilen yer zemin etütleriyle ilgili olduğunun bilgisini verdi.

Türkiye’de söz sahibi olan bilim insanları ve akademisyenlerle bir araya gelerek zemin ile alanların ayrıntılı bir şekilde inceleneceğini vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın