Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çikolata Sevenlere Kötü Haber: Kakao Fiyatı Zirveye Çıktı

Dünyanın en büyük kakao üreticilerinin kakao üretiminde düşüş beklemesi ve Batı Afrika’daki hava koşulları arz endişelerini artırdı. Kakao fiyatları rekor seviyeye çıktı.
Çikolata Sevenlere Kötü Haber: Kakao Fiyatı Zirveye Çıktı
HABER GİRİŞ

İnsanların günlük olarak tükettiği, birçok besinde ve üründe kullanılan kakao fiyatları yükselişini sürdürüyor. Afrika bölgesinden gelen haberler ve üreticilerin hacimde düşük beklentisi, market raflarında kakao barındıran tüm ürünlerin etiketlerinin güncellenmesine neden olabilir.

Kakao fiyatları, 2024’ün Şubat ayında piyasadaki arz endişeleriyle tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. Kakao maliyetlerindeki artış ve dünyanın en büyük kakao üreticilerinin üretimde düşüş öngörmesi, fiyatlar üzerinde doğrudan etkili oldu.

Best Weather Inc. şirketinden bir emtia ticareti danışmanı, kakao fiyatlarına yönelik yaptığı açıklamada güçlü bir kakao üretim bölgesi olan Batı Afrika’daki Harmattan rüzgarlarının mahsule zarar verdiğini belirtti.

Dünyanın en büyük ikinci kakao üreticisi olan Gana’da kakao ihracatçıları 2023-2024 döneminde üretimde ciddi bir düşüş bekliyor. Üretimin 655 bin tondan 475-500 bin tona kadar gerileyeceği düşünülüyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Kaynak: Paratic Piyasalar

GCM Yatırım Banner

9 Şubat tarihinde New York’ta ICE kakao vadeli işlemleri ton başına 6028 dolara çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. 9 Şubat saat 17.20 itibarıyla 5751 dolardan işlem görüyor.

Kakao fiyatları 2022 yılını 2592 dolardan, 2023 yılını ise 4202 dolardan tamamladı. Böylece kakao fiyatları yılbaşından bu yana yüzde 40 artmış oldu. Kakao, haftalık yüzde 17,3, aylık yüzde 42 oranında değer kazandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın