Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çiftçiler Afetlerden Devlet Destekli TARSİM ile Korunuyor

Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı, TARSİM ile doğal afetlere maruz kalan çiftçilere 1 Haziran 2006 yılından bu yana 15,7 milyar liralık hasar tazminatı ödendiğini açıkladı.
Çiftçiler Afetlerden Devlet Destekli TARSİM ile Korunuyor
HABER GİRİŞ

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, çiftçilerin doğal afetlerden korunması ve tarımsal faaliyetlerini sürdürebilmesi için 2005’te “devlet destekli TARSİM” başlığıyla koruma kalkanı oluşturulduğunu anımsattı. Yumaklı, 1 Haziran 2006’dan bu yana Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) kapsamında doğal afetlere maruz kalan çiftçilere verilen destekleri açıkladı

Çiftçiye 1 Haziran 2006’dan bu yana 15,7 milyar liralık ödeme yapıldığını söyleyen Yumaklı, 2023’ün ilk 8 aylık döneminde ise 2,7 milyar liralık hasar tazminatı ödendiğini kaydetti.

2005’te oluşturulan devlet destekli TARSİM başlıklı koruma kalkanının ardından tarımda sigortalı sayısında ve prim adedinde yükselişler görüldüğünü vurguladı.

Devlet prim desteği ve tazminat ödemeleriyle tarımda gıda arz güvenliğinin yanı sıra çiftçilerin de mağduriyetinin önüne geçildiğini öne sürdü.

Tarım Sigortası 9 Branşta Faaliyet Gösteriyor

Tarım sigortalarının dolu, don, fırtına, sel ve su baskını, yaban domuzu, ölüm, zorunlu kesim, yavru ölümü ve yavru atma hasarları başta olmak üzere 9 branşta faaliyet gösterdiklerini belirterek şöyle kaydetti;

GCM Yatırım Banner

“Bitkisel ürün, sera, büyükbaş hayvan hayat, küçükbaş hayvan hayat, kümes hayvanları, su ürünleri, köy bazlı kuraklık, arıcılık ve gelir koruma.”

İlk poliçenin kesildiği 1 Haziran 2006 tarihinden bu yana toplamda 22 milyon 472 bin 653 poliçe düzenlendiğine işaret eden Yumaklı, “Çiftçilere 20,3 milyar liralık devlet sigorta prim desteği verildi. Üreticilere 15,7 milyar liralık hasar tazminatı ödendi.” ifadelerini kullandı.

2023 Yılının İlk 8 Ayında 2,7 Milyar Lira Hasar Tazminatı Ödendi

1 Ocak’tan bugüne toplam düzenlenen poliçe sayısı 1 milyon 903 bin 507 olduğunu bildirerek, devlet sigorta prim desteğinin 5,6 milyar lira olduğunu ekledi.

Üreticilere 8 aylık dönemde 2,7 milyar liralık hasar tazminatı ödendiğini dile getiren Yumaklı, 3,9 milyar liralık muallak hasar tutarınınsa ödeme aşamasında bulunduğunu belirtti.

Bakan Yumaklı açıklamasında, “Sigortasını hala yaptırmamış çiftçilerimizi bu koruma kalkanından yararlanmaya davet ediyoruz.” ifadeleriyle dikkat çekti.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın