Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

CHP’li Taşçıer’den En Düşük Emekli Aylığı için Çağrı!

Gözler memur ve emekli zammı için yarın açıklanacak enflasyon oranına çevrilmişken, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Taşçıer’den en düşük emeli aylığı için çağrı geldi.
CHP’li Taşçıer’den En Düşük Emekli Aylığı için Çağrı!
HABER GİRİŞ

2024 yılı için geçerli olacak asgari ücret rakamının belirlenmesiyle, memur ve emekliler ücretlerine gelecek zammı bekliyor. Memur ve emeklilere verilecek fark yarın Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanacak enflasyon oranıyla belli olacak. En düşük emekli aylığı ile geçinmeye çalışan vatandaş için CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Taşçıer’den açıklama geldi.

CHP’li Taşçıer, Sosyal Güvenlik Kurumu verilerine göre yaklaşık 16 milyon emekli, dul ve yetim aylığı alan vatandaş olduğunu söyledi.

2002 yılında asgari ücretin 184 lira, en düşük işçi emeklisi aylığının 257 lira olduğunu hatırlatarak, “ En düşük işçi emeklisi aylığı asgari ücretin 1,39 katıydı. Eğer aradan geçen 21 yılda en düşük emekli aylığının asgari ücrete olan oranı korunsaydı yeni yıl itibariyle en düşük emekli aylığı 23 bin 632 lira olacaktı.” dedi.

Taşcıer, iktidarın tüm ücretlileri asgari ücrette birleştirmeye çabaladığını, emeklileri de en düşük emekli aylığında buluşturmak istediğini söyledi.,

Bundan dolayı CHP olarak emekliler için en düşük aylığın asgari ücret seviyesine yani 17 bin 2 liraya yükseltilmesini istediklerini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Fakat 2024 yılı için belirlenen asgari ücretin kesinlikle yetersiz olduğunu en geç 3 ay içerisinde güncellenmesi gerektiğini aktardı.

Yakın bir zamanda memur ve emeklilere yapılacak zam oranıyla ilgili açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, memur zammı için oran verdi. Çalışanları ve emeklileri enflasyona ezdirmeme ilkelerinin belli olduğunu söyledi.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.