Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yılmaz’dan Memur Zammı Mesajı! Oran Verdi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, imkanların zorlanacağını belirterek memur zammı için oran verdi. Detaylar haberde...
Yılmaz’dan Memur Zammı Mesajı! Oran Verdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Asgari ücrete yapılan zam sonrasında gözler memur ve emeklinin ücretlerine yapılacak artışa çevrildi. Sabah Gazetesi’ne konu hakkında açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, ayrıca ekonomide 2023 yılını ve 2024’ten beklentileri değerlendirdi.

Yılmaz, alt gelir grupları özellikle gözeteceklerini ve onlar için imkanları sonuna kadar zorlayacaklarını dile getirdi.

“Memur Zammı Yüzde 50’ye Yakın Olacak”

Orta Vadeli Program’da (OVP) tahmin edilen yüzde 65 enflasyon oranının gerçekleşmesi halinde, memur zammının yüzde 50’ye yakın olacağını söyledi.

Aralık enflasyonunun belli olmasıyla zam oranının netleşeceğini dile getirdi. Memur zammının enflasyon farkı ve toplu sözleşmeden kaynaklı 15 puanlık artışla yüzde 50’ye yakın çıktığını aktardı.

Bunun yanında SSK ve Bağ-Kur emeklilerine enflasyon oranında artış yapılacağını dile getirdi. Bu grubun aylıklarının yılın ikinci yarısında görece daha yüksek artacağını bildirdi.

GCM Yatırım Banner

“2023 Yılı Milli Geliri Yüksek Bekliyoruz”

Cevdet Yılmaz, çalışanları ve emeklileri enflasyona ezdirmeme ilkelerinin belli olduğunu söyleyerek, “Bu noktada en düşük emekli aylığı 7.500 lira olan da var, az primle emekli oldukları için kök aylığı 3.500-5.000 olduğu halde 7.500 alan da var. Bu durumda olanlar için çalışılıyor. Ama mutlaka düşük gelirlileri gözeteceğiz.” dedi.

Cari açıkta 10 milyar doları aşan bir iyileşmenin başladığını söyleyen Yılmaz, 2023 yılı milli gelirini de yüksek beklediklerini aktardı.

Rezervlerde iyileşmenin sağlandığını, risklerin düşmüş durumda olduğunu bildirdi. Bütçede, hedefin üzerinde performans olduğunu söyledi. İhracatta 255 milyar doların aşılacağını, turist başına gelirin 65 dolardan 100 dolara geldiğini, 55 milyar dolar gelir beklediklerini aktardı.

Yılmaz, istihdamın 32 milyona yaklaştığını, işsizlik oranının son 11 yılın en düşüğünde olduğunu bildirdi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 3 Ocak 2024 Çarşamba günü saat 10.00’da Aralık ayı enflasyonu açıklayacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.