Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Emekliler için Son 1 Gün! Adaletsizlik Giderilebilir

En düşük emekli aylığının iyileştirilmesi ve emekliler arasındaki maaş adaletsizliğinin giderilmesi için yarın resmi veriler gelecek. Peki, beklentiler ne yönde?
Emekliler için Son 1 Gün! Adaletsizlik Giderilebilir
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından gerçekleştirilen iki toplantı sonrasında alınan ve Resmi Gazete’nin 30 Aralık 2023 tarihli sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren yeni asgari ücret kararı sonrası sıra emeklilere geldi.

Asgari ücrete gelen yüzde 49,11 oranındaki zam emekli maaşları için beklentiyi yükseltti. Mart ayında yapılacak yerel seçimlere giderken tabanda oluşan rahatsızlıkları gidermek adına bu yıl emekli maaşlarında beklentileri karşılayacak türde artış yapılacağı senaryoları konuşulmaya başladı.

SGK ve Bağ-Kur emeklileri için yarın kesinleşecek enflasyon farkıyla birlikte yüzde 38’e yakın zam verilmesi hesabı yapılırken, memur emeklisine verilecek yüzde 50’lik zam oranında karar çıkması planı gündeme geldi.

Böylece yıl boyunca tartışmalara konu olan ve açlık sınırının çok altında kalan en düşük emekli maaşının 7 bin 500 liradan 11 bin liraya kadar çıkması konuşuluyor.

Yarınki Enflasyon Rakamı Farkı Ortaya Koyacak

SGK ve Bağ-Kur emeklilerine verilecek 6 aylık enflasyon farkı Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yarın açıklayacağı Aralık ayı enflasyon rakamıyla kesinlik kazanacak.

GCM Yatırım Banner

Böylece memur tarafına verilecek enflasyon farkının yanı sıra esnaf ve işçi emeklileri için geçerli olacak zam da belirlenecek.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yıllık enflasyon beklentisini yüzde 65’e çıkarmıştı.
Merkez’in senaryosu üzerinden yola çıkıldığında, SGK ve Bağ-Kur emeklisi için yaklaşık yüzde 37-38 civarında zam söz konusu olacak.

Fakat seçimlere giderken emeklinin korunması adına tatmin edici olarak görülen oran yüzde 50 olarak konuşulurken, son 6 aylık enflasyon farkına, yıllık büyüme oranı da eklendiğinde en yüksek oran yüzde 42 olarak görülüyor.

Kanun Çıkmak Zorunda

Emeklilere verilecek yüzde 50 oranında zammın ekonomi yönetiminden geçmesi halinde mevzuata uyarlanacak bir düzenleme getirmek zorunlu olacak.

Bir sonraki hafta Salı günü mesaiye başlayacak olan Meclis’in konuyu ele alması ve torba yasanın onay alması gerekecek.

Torba yasada, asgari ücrette gelen son zamla birlikte işveren desteğinin 500 liradan 700 liraya yükseltilmesinin yanı sıra emekli aylığına gelen zam da torba yasa teklifinde ele alınacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.