Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

CHP’li Ağbaba: Önce Asgari Ücretlinin 5 Aylık Kaybı Ödensin

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, asgari ücrete yapılacak Temmuz zammı için konuşurken, dolar ve enflasyon kaybının göz ardı edilmemesi gerektiğini söyledi.
CHP’li Ağbaba: Önce Asgari Ücretlinin 5 Aylık Kaybı Ödensin
HABER GİRİŞ

Milyonlarca çalışan, Temmuz 2023 döneminde yapılacak asgari ücret ara zammına yönelik gelişmeleri yakından izliyor. 13 Haziran’da Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını yaptı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ev sahipliğinde yapılan toplantı oldukça kısa sürerken işçileri temsilen TÜRK-İŞ ve işverenleri temsilen Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) katılım sağladı.

TÜRK-İŞ Heyeti Başkanı Veli Solak, net rakamın bayramdan önce belirlenmesini beklediğini söyledi. Komisyon zam görüşmelerinin süreceği ikinci toplantıyı ise 19 Haziran Pazartesi günü yapacak.

Asgari ücretin ne kadar olması gerektiği konusunda hükümetten işçi kesimine, siyasilerden bilim insanlarına kadar her yerden öneri gelirken, CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba da kendi beklentisini açıkladı.

Ağbaba’nın Asgari Ücret Önerisi 14 Bin TL’yi Gösterdi

Asgari ücrete dolar veya enflasyon karşısındaki kaybı elendikten sonra yüzde 30 zam yapılması gerektiğini söyleyen Ağbaba, 12 bin 751 TL – 14 bin TL arasında olması gerektiğini savundu.

Yıl başından bugüne, asgari ücretlinin 96 dolar kaybı olduğunu ve bunun 2 bin 270 TL ettiğini söyledi. Asgari ücrete yeni bir zam yapılacaksa önce asgari ücretin 5 aylık kaybının karşılanması ve daha sonra yeni asgari ücretin bu kayıpla birlikte yeniden belirlenmesi gerektiğini ifade etti.

GCM Yatırım Banner

“Yani asgari ücrete yapılacak olan zam, 8 bin 560 TL üzerinden değil, 10 bin 776 TL üzerinden belirlenmelidir. Bununla da yetinilmemeli, mevcut asgari ücret karşısında bugün olması gereken 10 bin 776 TL’ye de en az yüzde 30 zam yapılmalıdır.” diyen Ağbaba, aksi takdirde ne 5 aylık kaybın karşılanacağını ne de gelecek 6 ay boyunca asgari ücretin açlık sınırının üzerine çıkabileceğini sözlerine ekledi.

Yüzde 30 zam sonrası 11 bin 58 TL olması beklenen asgari ücret için Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan’ın önerisi 15 bin TL oldu.

Bugün gelen bir habere göre ise yapılacak ara zam için işverenin yüzde 6 teşvik şartı koyduğu öğrenildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın