Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Asgari Ücret Zammı için Masaya Teşvik Şartı Getirildi

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda ele alınan konu başlıkları kamuoyunun gündemine sunuldu. İşveren tarafının çalışan başına 780 liralık teşvik şartı getirdiği ileri sürüldü.
Asgari Ücret Zammı için Masaya Teşvik Şartı Getirildi
HABER GİRİŞ

Asgari ücrete verilecek ara zam için oranlar henüz kesinleşmezken masada teşvik kararının konuşulduğuna ilişkin yeni bir iddia gündeme geldi. Sabah yazarı Dilek Güngör, işveren tarafının yüzde 6 oranında teşvik verilmesi için teklifte bulunduğunu ileri sürdü.

Dün ilki gerçekleştirilen ve haftaya Pazartesi günü devamı gelecek olan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun toplantısına ilişkin edindiği bilgileri paylaşan Güngör, işveren tarafının masaya getirdiği şartı paylaştı.

“İşveren tarafı masaya yüzde 6 teşvik şartını koydu. Kabul görürse, masada konuşulan yüzde 30’luk zammın gerçekleşmesi olası görünüyor” diyen Güngör, işveren tarafının da rızasıyla yeni rakamın 8 bin 506 liradan 11 bin lira seviyesine çıkabileceği sinyalini verdi.

İşverenin asgari ücrette brüt rakamın yüzde 6’sı oranında istediği teşvik miktarının çalışan başına 780 TL olduğunu belirtti.

Yılın ikinci zammıyla maliyetleri artan işveren tarafının yükünün azaltılması için sunulan teşvik şartının yeni Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in önüne getirileceği öğrenildi.

GCM Yatırım Banner

Masada konuşulanları, kabinedeki yeni isimlerden olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın Şimşek’e aktaracağı bilgisi paylaşıldı.

Bakan Şimşek’in yeşil ışık yakması halinde asgari ücrete verilecek yüzde 30’luk zam senaryosunun gerçekleşmesi bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.