Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

DİSK: Türkiye Asgari Ücretliler Toplumu Olmaktan Kurtarılmalı

DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu, Türkiye'nin bir asgari ücretliler toplumu olmaktan kurtarılması gerektiğini söyledi. Detaylar haberde...
DİSK: Türkiye Asgari Ücretliler Toplumu Olmaktan Kurtarılmalı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Vatandaş Temmuz ayı asgari ücret zammını merakla beklerken değerlendirmeler geliyor. Konuya yönelik bir açıklamada Devrimci İşçi sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’ndan geldi.

Sözcü Televizyonu’nda bir program konuk olan DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu, emeğin milli gelirden aldığı payın, cumhuriyet tarihinin en düşük düzeylerine geldiğini söyledi.

Türkiye’de asgari ücretin ortalama bir ücret haline geldiğini vurgulayarak, ücreti dolara endekslemenin doğru bir yaklaşım olmadığını kaydetti.

Asgari ücret belirlenirken alım gücünün en önemli unsur olduğunu belirten Çerkezoğlu, ücretin Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan enflasyonun değil, gerçek enflasyon rakamları üzerinden hesaplanması gerektiğini söyledi.

DİSK Başkanı Çerkezoğlu, asgari ücretin açlık sınırının altında kaldığını aktardı. Dolayısıyla bir evde, en azından iki kişi çalıştığı zaman yoksulluk sınırı kadar gelir girebilmesi gerektiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Avrupa Birliği ülkelerindeki ücretlilerin sadece yüzde 4’ünün asgari ücret aldığını belirtti.

Türkiye’nin bir asgari ücretliler toplumu olmaktan kurtarılması gerektiğini ifade etti. Sendikalaşmanın ve sendikal hakların kullanımının önündeki engellerin kalkması gerektiğini kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.