Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

CHP’den Memur ve Emekli Ücretlerindeki İlave Artışa Tepki

CHP Sözcüsü bugün partisinin MYK toplantısının ardından gündeme ilişkin dikkat çekici yorumlarda bulundu. Detaylar haberin içerisinde;
CHP’den Memur ve Emekli Ücretlerindeki İlave Artışa Tepki
HABER GİRİŞ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, emekli ve memura yapılan ücret artışını değerlendirdi. Öztrak, ihale yapılmadığını memurun maaşının ve emeklinin aylığını belirlendiğine dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün memura ve emekliye yüzde 25 oranında zam yapılacağını duyurmuştu. Bugün yeniden açıklamalarda bulunun Erdoğan, yapılacak zam oranının yüzde 30’a çıkarıldığını söyledi.

Tüm bu ayrıntıların üzerine Öztrak, “Madem imkanınız vardı neden baştan yüzde 30’u vermediniz. Siz böyle mi devlet yönetiyorsunuz?” ifadelerini kullandı.

Yüzde 30’luk  Artış Yetersiz

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında yılın ilk toplantısını gerçekleştirdi. Öztrak toplantıya ilişkin açıklamalarda bulunarak, koskoca ülkenin tek kişinin iki dudağı arasında sıkıştığını iddia etti.

Çok kötü bir yılın geride kaldığını savunan Öztrak, 2022’ye ait enflasyon rakamlarına işaret etti. Ürünlerdeki fiyat artışlarına da değinerek, yapılan yüzde 30’luk zammın yetersiz olduğunu vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Türkiye Modeli’ndeki hedefleri anımsatarak, tüm bu hedeflere rağmen Türk Lirası’nın değer kaybettiğini ve pul olduğunu ileri sürdü.

Türkiye’nin 1923-2002 tarihleri arasındaki 79 yılda verdiği dış ticaret açığının 247 milyar dolar olduğunu kaydetti. Son 20 yılda verilen dış açığın 1 trilyon 250 milyar dolara çıktığını ekledi.

79 Yılda Verilen Dış Ticaret Açığının 5 Katı 20 Yılda Gerçekleşti

Öztrak 79 yılda verilen dış ticaret açığının 5 katının son 20 yılda verildiğini söyleyerek, “Biz boşuna söylemiyoruz, ‘Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz.’ diye.” dedi.

Rusya’nın 20 milyar dolarlık Türk devletine ait ham petrol ve doğal gaz boru hatlarının ticaret şirketi olan BOTAŞ’a ait gaz borcunun 2024’e ötelendiğinin yazıldığını ileri sürdü.

Borcun ötelemesinin neyin karşılığında yapıldığını sorgulayan Öztrak, Erdoğan’ın seçim öncesinde Rusya’ya hangi sözleri verdiğine dair soru yöneltti.

CHP’nin Önceliği Türkiye’nin Çıkarları

Suriye ile ilgili gelişmeleri de yorumlayan Öztrak, iktidarın eskiden tüm önerilere kulak tıkadığını savundu. Şimdi ise ekonomik olarak tıkanılmış durumda olunduğunu iletti.

CHP’nin önceliğinin Türkiye’nin çıkarları olduğunu vurgulayarak, CHP iktidarında dış politikaların şahsi değil, milli olacağına dikkat çekti.

Özel Tüketim Vergisi’ne (ÖTV) yönelik bir adımın bekleyip beklemediği üzerine gelen soruyu da yanıtlayan Öztrak şöyle konuştu;

“Şunu açıkça söyleyeyim, biz bu lafları daha önce de duyduk. Nebati Bakanı oraya atayan irade, artık Genel Başkanımız ne derse onu yapmak durumunda. ÖTV’yi kaldırdılar kaldırdılar, kaldırmadılar önümüzdeki ilk seçimde, iktidara geldiğimizde biz gereğini yaparız.”

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati dün yaptığı açıklamada, otomotiv sektöründe ÖTV indiriminin gündemlerinde olmadığını vurgulamıştı. Otomotiv sektörünün öncelikle arzını artırması gerektiğinin altını çizmişti.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.