Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

CHP’den Kanun Teklifi: Emekli Aylığı Asgari Ücrete Yükseltilsin

Enflasyonun, yaşam maliyetlerinin ve konut fiyatlarının oldukça yüksek seviyelere çıkmasıyla CHP tarafından emekliler için kanun teklifi sunuldu. İşte detaylar;
CHP’den Kanun Teklifi: Emekli Aylığı Asgari Ücrete Yükseltilsin
HABER GİRİŞ

Türkiye’de emekliler sürekli olarak maaşlarının enflasyonun ve yaşam maliyetlerinin çok altında kaldığını savunurken Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) konuyla ilgili olarak kanun teklifini Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sundu. Teklif, CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç’un imzalarını taşıyor.

Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu ile Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda değişiklik öngören teklif, emekli aylıklarının da net asgari ücret seviyesine çıkmasını kapsıyor. Emeklilerin toplu iş sözleşmelerinden kamu emeklileri gibi yararlanabilmeleri, işçi, esnaf ve çiftçi emekliliklerinin aylık ve gelir artışlarında milli gelirdeki artıştan pay alabilmelerini hedefliyor.

Teklifin gerekçesi olarak Ak Parti’nin doğru olmayan ekonomi politikalarıyla enflasyon ve hayat pahalılığının tahammül edilemeyecek boyutlara tırmanması gösterildi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) rakamlarına göre enflasyonun yüzde 80’in üzerine çıktığı, elektrik doğal gaz ve su faturalarının yükseldiği, konut kiralarının ise baş edilemeyecek düzeylere ulaştığı vurgulandı.

CHP tarafından yapılan açıklamada söz konusu sorunlar karşısında Ak Parti’nin etkili önlemler alamadığı, özellikle emeklilerin açlık sınırının çok altında bir gelirle yaşamaya mecbur bırakıldığı, bu tablonun tam tersine çevrilebilmesi amacıyla emeklilerin aylık gelirleri ve bayram ikramiyelerinin iyileştirilmesinin emeklilere karşı bir borç olduğu kaydedildi. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.