Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Chevron, PDC Energy’yi Satın Alarak ABD Varlığını Artıracak

Chevron, PDC Energy'yi satın alma işleminin değerinin borçlar dahil 7,6 milyar dolar olduğu bildirerek ABD'deki petrol ve gaz ayak izini artıracağını söyledi.
Chevron, PDC Energy’yi Satın Alarak ABD Varlığını Artıracak
HABER GİRİŞ

ABD’nin en büyük ikinci petrol üreticisi Chevron tarafından yapılan açıklamayla, kaya gazı üreticisi PDC Energy’nin tüm hisselerini ve borçlarını toplam 7,6 milyar dolara satın alacağı bildirildi.

Şirketin yaptığı açıklamada, PDC Energy’nin hisselerinin 6,3 milyar dolara satın alması için anlaşıldığına işaret edildi. Anlaşmanın Chevron’un önemli ABD üretim havzalarındaki operasyonlarını tamamlayıcı nitelikte olduğu vurgulandı.

Anlaşmanın ardından Chevron’un kanıtlanmış rezervlerinin, varil başına 7 dolardan daha düşük bir maliyetle yüzde 10 artırmasının beklendiği paylaşıldı.

Anadolu Ajansı’nın (AA) aktardığı şirket açıklamasında, PDC Energy’nin satın alınma anlaşmasıyla Chevron için yıllık serbest nakit akışına 1 milyar dolar ekleneceği yönünde tahminde bulundu.

Anlaşma, Yıl Sonuna Kadar Tamamlanacak

Anlaşmanın her iki şirketin kurulları tarafından oy birliğiyle onaylandığına işaret edilen açıklamada, anlaşmanın yıl sonuna kadar tamamlanmasının öngörüldüğü ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

İcra Kurulu Başkanı Michael Wirth, satın almanın 2024’te Chevron’un üretimine günde 260 bin varil petrol ve gaz üretimi ekleyeceğine dikkat çekti.

With, “ABD’deki işimize yönelik güçlü bir yatırım.” ifadelerini kullandı. Şirket ve rakipleri geçen sene, ABD Başkanı Joe Biden tarafından akaryakıt fiyatları yükselirken üretimi artırmamakla eleştirilmişti.

Chevron’un, PDC Energy anlaşması üç yılda Colorado ve Wyoming’deki operasyonlarını artıran ikinci anlaşması olarak biliniyor. Şirket, 2020’de 13 milyar dolarlık Noble Energy satın almasının ardından Denver-Julesburg Havzasındaki en büyük üreticilerden biri olmuştu.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın