Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Biden Petrol Şirketlerine Seslendi: Derhal Harekete Geçin!

Başkan Joe Biden, ABD petrol rafineri şirketlerine seslenirken daha fazla üretim için tüm makul araçları kullanmaya hazır olduklarını söyledi. Detaylar altta;
Biden Petrol Şirketlerine Seslendi: Derhal Harekete Geçin!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Başkan Joe Biden bugün yaptığı açıklamada dünyanın en büyük petrol şirketlerinin üst düzey yöneticilerine seslendi.

Shell, Phillips 66, BP America, Valero, Marathon, Chevron ve ExxonMobil gibi şirketlerin üst düzey yöneticilerine yönelik mektupta Biden, şirketlerin adım atmamaları halinde rafine ürünlerin üretimini artırmalarını emretmek için tüm yetkisini kullanmaya hazır olduğunu söyledi.

“Savaş Sürecinde Rafinerilerin Kâr Marjları Normalin Üzerinde”

Biden, şirketlerin yüksek fiyatların tüketiciler üzerindeki yükünü hafifletmeye yardımcı olmaları gerektiğini söyledi. Ham petrol fiyatının Mart ayında varil başına 120 dolara ulaşmasından bu yana önemli ölçüde düşmesine rağmen benzin ve dizel yakıt fiyatlarının rekor seviyelerde kaldığını kaydederken şu ifadeleri kullandı:

“Bugün motorin fiyatları 90 kuruş, benzin fiyatları ise 75 kuruş daha pahalı. Bu fark -pompada yüzde 15’ten fazla- petrolün benzin, dizel ve diğerlerine rafine edilmesi için tarihsel olarak en yüksek kâr marjlarının ortaya çıkmasının sonucudur.”

“Şirketler Derhal Harekete Geçmeli”

“Savaş zamanında, tarihsel olarak yüksek boyuttaki rafineri kâr marjlarının direkt olarak Amerikan ailelerine yansıtılması kabul edilemez. Rafineri kapasitesinin yetersizliği, rafineri kâr marjlarında benzeri görülmemiş artışa neden oluyor” diyen Biden; şirketlerin benzin, dizel ve diğer rafine ürün arzını artırmak için derhal harekete geçmesi gerektiğinin altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

Dev şirketlerin yöneticilerine; mevcut benzin, dizel yakıt ve diğer petrol ürünlerinin arzını artırmak için hemen harekete geçme fırsatına sahip olduklarını çünkü yüksek fiyatların bunu yapmak için güçlü piyasa teşvikleri sağladığını aktardı.

ABD yönetiminin, kısa vadeli üretimi artırmak ve ABD genelinde yeterli arzın mevcut olmasını sağlamak için tüm makul ve uygun Federal Hükümet araçlarını ve acil durum yetkilerini kullanmaya hazır olduğunu da vurguladı.

Enerji Bakanı Jenifer Granholm’u rekor düzeydeki yüksek enerji fiyatları konusunda acil bir Ulusal Petrol Konseyi toplantısı yapmaya yönlendirdiği bilgisini verdi. Son olarak, yöneticilerden envanter, fiyat ve rafinaj kapasitesi gibi başlıklar başta olmak üzere rafinerilerin üretiminin artırılması konusunda “somut fikirler” ortaya koymalarını talep etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.