Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Charlie Munger ABD Hükümetine Kriptoyu Yasaklama Çağrısında Bulundu

Kripto paralara yönelik karşıtlığı ile bilinen Charlie Munger, ABD’nin Çin’in izinden gitmesi gerektiğini savundu.
Charlie Munger ABD Hükümetine Kriptoyu Yasaklama Çağrısında Bulundu
HABER GİRİŞ

Berkshire Hathaway’in başkan yardımcısı ve milyarder Warren Buffet’ın sağ kolu olarak bilinen Charlie Munger, kripto para karşıtı söylemlerine devam ediyor. Munger, ABD hükümetine seslendi ve Çin’in yaptığı gibi kriptoların yasaklanması çağrısında bulundu.

Çin hükümeti 2021’de kripto para ticaretini ve bu varlıkların madenciliğinin yapılmasını yasaklamıştı. Wall Street Journal’da bir yazı paylaşan Munger, kripto para birimlerinin yükselişini ve bu varlıkları emtia veya menkul kıymet olmadığı için düzenlemedeki bir boşluğa bağladı.

Munger, “Bunlar geleneksel olarak yalnızca gevşeklik içinde rekabet eden eyaletler tarafından düzenlendiği bir ülkede girilen, kasa için neredeyse yüzde 100 avantaja sahip bir kumar sözleşmesidir” açıklamasını yaptı. ABD’nin şimdi bunun olmasını engelleyen yeni bir federal yasa çıkarması gerektiğini savundu.

2021’de Munger, Bitcoin’in başarısını, kaçıranlar ve gaspçılar tarafından kullanıldığını ima etmişti. 99 yaşındaki Munger, daha sonraki açıklamalarındaki Bitcoin için şüpheci duruşunu sürdürmüş ve asla yatırım yapılmaması gerektiğini söylemişti.

Kripto varlıklar volatil yapısı ve bazı yatırımcıların büyük zarar görmesi nedeniyle çeşitli çevreler tarafından tepkiyle karşılanıyor. Geçtiğimiz yılın Kasım ayında kripto borsası FTX’in iflası ve daha öncesinde Terra ekosisteminin çöküşü ile beraber, piyasaya yönelik düzenleme çağrıları artış gösterdi.

GCM Yatırım Banner

Son olarak İngiltere, kripto varlıklara yönelik yeni bir düzenleme hazırlığında olduğu haberi ile gündeme gelmişti. Bu düzenlemelerden birisi, daha önce ülkede kripto reklamlara getirilen katı kuralların gevşetilmesi yer alıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın