Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

SEC Kripto ile İlgili Yatırım Danışmanlarına Yönelik Araştırma Başlattı

ABD’nin düzenleyicisi SEC, müşterilere kripto saklama hizmeti sağlayan yatırım danışmanları araştırıyor. Ayrıntılar haberde…
SEC Kripto ile İlgili Yatırım Danışmanlarına Yönelik Araştırma Başlattı
HABER GİRİŞ

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kayıtlı yatırım danışmanlarını müşteri kripto varlıklarının gözetimi konusundaki kurallara uyup uymadıkları konusunda soruşturuyor. SEC, danışmanların ajansın müşterilerin dijital varlıklarının gözetimi konusundaki kurallarına uyma çabalarını bir süredir araştırıyor.

Kaynaklar kripto borsası FTX’in iflasının ardından soruşturmanın hız kazandığını söyledi. Müşterilerin dijital varlıklarını yöneten danışmanlar, genellikle bunları depolamak için bir üçüncü taraf platformlar kullanıyor.

Soruşturmaya dair bilgi sahibi olan bir kaynak, SEC’in yatırım danışmanlarından, saklama firmalarının faaliyetlerine ilişkin bilgi istediğini belirtti. Araştırma, ABD piyasa düzenleyicisinin kripto endüstrisi incelemesinin daha geleneksel Wall Street firmalarına doğru genişlettiğini gösteriyor.

Yürürlükte olan düzenlemeye göre yatırım danışmanları, varlıkları korumak için belirli gereklilikleri karşılamıyorlarsa müşteri fonlarının veya menkul kıymetlerinin velayetini alamıyor.

Danışmanların bu tür varlıkları nitelikli emanetçi olarak kabul edilen bir firmada tutması talep ediliyor. SEC herhangi bir özel listeye sahip değil veya firmalara bu tür emanetçiler olmaları için lisanslar vermiyor.

GCM Yatırım Banner

SEC’in soruşturması, düzenleyicinin kriptoya yatırım yapmanın yollarını arayan geleneksel firmalar için uzun süredir devam eden bir sorunu hedeflediğini gösteriyor.

Seward ve Kissel Group’tan Tu-Sekine, “Bu, yatırım danışmanları için bariz bir uyumluluk sorunudur. Menkul kıymetler olan müşteri varlıklarının gözetimine sahipseniz, bunları bu nitelikli emanetçilerden biriyle saklamanız gerekir” açıklamasında bulundu.

SEC, kripto araştırmasını öncelikli bir alan haline getirdi ve geçen yıl kripto ekibinin boyutunu neredeyse iki katına çıkardı .

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın