Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cevdet Yılmaz Cari Açık Sorununu Aşmanın Formülünü Verdi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, cari açık sorununu aşmak için her alanda dışa bağımlılığın azaltılması gerektiğini söyledi. Detaylar...
Cevdet Yılmaz Cari Açık Sorununu Aşmanın Formülünü Verdi
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Polatlı Organize Sanayi Bölgesi’nde katılım gösterdiği Pomega Enerji Depolama Teknolojileri Pil Hücresi Fabrikası açılış töreninde ekonominin geleceğine dair önemli mesajlar verdi.

Yılmaz, Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı çerçevesinde desteklenen projelerin sonuçlanmasıyla birlikte Türkiye’nin cari açığının 7 milyar dolar düşmesinin beklendiği bilgisini verdi.

Mevcut yüzyılın en önemli unsurlarından birinin güçlü bir ekonomik ve teknolojik yapı inşa etmek olduğunu söylerken katma değeri yüksek üretim oluşturmanın ve bilgi, teknoloji tabanlı ekonomi inşa etmenin önemini vurguladı.

Yılmaz’dan Cari Açık Vurgusu

Türkiye’nin tarihten bu yana en önemli kısıtının cari açık olduğunu belirten Yılmaz, “Cari açık sorununu aşmak için dışa bağımlılığı azaltmamız gerekiyor” ifadesini kullandı.

Enerji başta olmak üzere dışa bağımlılığın azaltılması, yerli ve milli üretimin artırılması gerektiğini söylerken daha önce ithal edilen birtakım ürünlerin ülkede üretilmesinin, ithalatın azaltılmasının ve diğer yandan bu üretimin dış dünya ile buluşturulmasının gerekliliğine dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

“Hamlelerimizi Yapmaya Başladık”

“Şu anda hazırlamakta olduğumuz ve yakın bir tarihte toplumla paylaşacağımız Orta Vadeli Programımızın da en temel hedeflerinden biri bu olacaktır” diyen Yılmaz, bu çerçevede savunma sanayi gibi çeşitli alanlarda hamleler yapmaya başladıklarını ifade etti.

Yılmaz, bugün yaptığı sosyal medya paylaşımında, Türkiye Yüzyılı vizyonu çerçevesinde güncel makroekonomik gelişmeleri ve önümüzdeki günlerde yayımlanacak Orta Vadeli Program hazırlıklarındaki son durumu görüşmek üzere yılın üçüncü Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısının gerçekleştirildiğini duyurmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.