Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cep Yakan Enflasyon Kasım’da Ne Kadar Yükselecek?

Anadolu Ajansı Enflasyon Beklenti Anketi’ne katılan 15 ekonomist, Kasım için enflasyon beklentilerini paylaştı. Vatandaşları hangi rakamlar bekliyor?
Cep Yakan Enflasyon Kasım’da Ne Kadar Yükselecek?
HABER GİRİŞ

Türkiye’de milyonlarca vatandaşın yaşam koşullarını ciddi derecede etkileyen enflasyon gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Vatandaşlar gelecek dönemlerde enflasyonun hangi seviyelerde gerçekleşeceğini araştırırken Anadolu Ajansı (AA) Enflasyon Beklenti Anketi, beklenen rakamları gösterdi.

AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi’ne katılan ekonomistler, Kasım’da tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) yüzde 3,68 artacağını düşünüyor. Kasım ayına yönelik enflasyon verisi 4 Aralık’ta Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanacak.

Ankete katılan 15 ekonomistin Kasım ayı için enflasyon beklentisinin ortalaması yüzde 3,68 oldu. Kasım için en düşük tahmin yüzde 3, en yüksek tahmin ise yüzde 4,60 oldu. 2023’ün sonu için enflasyonun yüzde 66,80 seviyesinde olacağı tahmin ediliyor.

Ekonomistlerin beklentilerine göre Ekim’de yüzde 61,36 olan yıllık enflasyonun yüzde 62,61’e çıkacağı düşünülüyor.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, 29 Kasım’da yaptığı açıklamada önceliklerinin dezenflasyonu sağlamak olduğunu belirtmişti. Erkan, enflasyonda düşüş için 2024’ün ikinci yarısını işaret etti.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın