Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cep Telefonlarına Zam Yağmuru Geliyor!

Seçim için geri sayım başlatan Türkiye’de cep telefonlarındaki vergilere indirim beklenirken zam haberi geldi. Detaylar haberde;
Cep Telefonlarına Zam Yağmuru Geliyor!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ticaret Bakanlığı’nın geçen ay aldığı gözetim kararının uygulanması için geri sayım başladı. Bakanlığın aldığı kararda, akıllı telefonlar için gidilen yeni düzenlemeyle birlikte cep telefonlarına 28 Mart’tan itibaren yüzde 20 oranında zam uygulanacak.

3 yıldır yürürlükte olan Ticaret Bakanlığı’nın gözetim uygulamasında akıllı telefonlara ilişkin yeni bir düzenleme yapıldı.

Geçen ay Resmi Gazete’de yayımlanan düzenleme ile cep telefonlarında adet başına birim gümrük kıymeti 200 dolardan 350 dolara çıkarıldı.

Düzenlemeyle birlikte 28 Mart’tan itibaren akıllı telefonlar için en az 2 bin 500 TL’lik zam yağmuru başlamış olacak.

Döviz kurundaki artış ve vergilerle son yıllarda yüksek seviyelerde olan cep telefonlarında giriş fiyatının 10 bin liraya kadar çıkması bekleniyor.

GCM Yatırım Banner

Yaklaşık Üç Telefon Fiyatına Bir Telefon Alınacak

İthal edilen ve vergisiz fiyatı yaklaşık 3 bin 800 TL olan bir cep telefonuna iki gün sonra uygulanacak yüzde 20’lik zamla birlikte cihazın fiyatı en az 2 bin 500 TL artacak.

Zamma eklenen özel tüketim vergisi (ÖTV), katma değer vergisi (KDV), TRT bandrol ücreti ve Kültür Bakanlığı payı gibi dolaylı vergilerle birlikte fiyat 10 bin 500 TL’ye yükselmiş olacak. Böylece vatandaşlar yaklaşık üç telefon fiyatına bir telefon almış olacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın