Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Cep Telefonlarında Taksit Değişikliği Resmi Gazete’de Yayımlandı

Ticaret Bakanlığı'nın cep telefonu satışları için aldığı karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Karar sonrası taksit uygulanacak telefon fiyatlarında limit arttı.
Cep Telefonlarında Taksit Değişikliği Resmi Gazete’de Yayımlandı
Yorum

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) geçen hafta cep telefonu alımlarındaki vade tutarlarına ilişkin aldığı karar bugün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kararla birlikte Ticaret Bakanlığı, cep telefonu satışlarındaki fiyat sınırını BDDK taksit kararı ile uyumlu olacak şekilde düzenledi.

Ticaret Bakanlığı’nın perakende ticarette uygulanacak ilke ve kurallar hakkında yönetmelikte yaptığı düzenlemeye göre taksit yapılacak telefonlardaki fiyat limiti yukarı çekildi.

Bu artışla birlikte cep telefonu satışlarında uygulanan 3 vade için satış tutarı 5000 TL’den 12000 TL’ye çıkarıldı.

Böylece daha önce 5 bin lira üzeri uygulanan 3 taksit kuralına 12 bin lira üzeri cep telefonları dahil edilecek.

Yönetmelikte yapılan düzenlemeye göre ise 12 bin lira sınırı yenilenmiş ürün niteliğindeki cep telefonu satışlarında geçerli olmayacak.

BDDK, geçen hafta Cuma günü yaptığı düzenlemede, fiyatı 12 bin liraya kadar olan cep telefonu satışlarında vade sınırını 12 aya çıkarma kararı almıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu