Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BDDK’dan Cep Telefonları için Taksit Düzenlemesi: Vade Sınırı Artırıldı

BDDK cep telefonu taksit süresi ile cep telefonu almak amacıyla çekilen tüketici kredilerine yönelik yeni düzenleme getirdi.
BDDK’dan Cep Telefonları için Taksit Düzenlemesi: Vade Sınırı Artırıldı
HABER GİRİŞ

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), cep telefonu alımı amacıyla kullandırılan tüketici kredilerinde vade sınırının belirlenmesinde dikkate alınan tutarda değişiklik gerçekleştirdi. Alınan karar ile cep telefonu alımı için kullanılan tüketici kredilerinde vade sınırının belirlenmesindeki miktar 5 bin liradan 12 bin liraya çıkarıldı.

BDDK’nın düzenlemesine göre “yenileme merkezi” veya “yetkili satıcı” niteliğinde olması kaydıyla yenilenmiş ürün niteliğinde olan cep telefonu alımlarında, kredi kartlarında taksitlendirme süresi herhangi bir tutar sınırı olmaksızın 12 ay olacak.

Kullanılan tüketici kredilerinde belirlenen vade sınırının 12 bin lira olması ile beraber, daha üst fiyata alınacak telefonlarda kullanılacak vade sınırı ise 3 ay olacak.

Döviz kurlarındaki artışların en çok etkilediği ürünlerin başında cep telefonları geliyor. Bunu yanı sıra uygulanan vergiler fiyatları artıran bir diğer kalem olmakta. Artan fiyatlar tüketici kredisi çekmek isteyen kullanıcıların daha yüksek miktarlar ile bankalara başvurmasına neden olmuştu. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.