Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cazibe Programı ile Deprem Bölgesi için İstisnai Kararlar Alındı

Resmi Gazete’de ilan edilen karara göre cazibe merkezleri programı kapsamına alınan deprem bölgesi için teşvikler artırıldı.
Cazibe Programı ile Deprem Bölgesi için İstisnai Kararlar Alındı
HABER GİRİŞ

6 Şubat tarihli Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından yaklaşık iki ay geçti. 11 ili kapsayan ve büyük yıkım yaşatan afetlerden sonra deprem bölgesini yeniden ayağa kaldırmak için ekonomik hazırlıklar sürüyor. Depremin ardından OHAL ilan edilen illerde kalkınma ve yatırımı desteklemek için alınan yeni kalkınma tedbirleri ve Gaziantep özelinde kurulacak üretim tesisi için teşvik kararlarına yenisi eklendi.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Cazibe Merkezleri Programı Kapsamında Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Karar’da değişikliğe gidildi.

Kamuoyuna duyurulan değişiklikle, deprem bölgesinde yapılacak yatırımların 6. bölge teşviklerinden faydalanmasının önü açılmış oldu.

Cumhurbaşkanı Kararı ile birlikte depremde yıkılan ve yeniden kurulacak olan tesisler için 10 yıl sigorta prim muafiyeti sağlandı.

Karar Öncesi Alınan Krediler de Kapsama Dahil

Deprem bölgesinde gerçekleştirilecek yatırımların 6. bölge teşvikleriyle desteklenmesiyle birlikte verilecek faiz ve kâr payı desteği sabit yatırım tutarının yüzde 10’unu aşmamak koşuluyla azami 30 milyon TL olacak.

GCM Yatırım Banner

Karardan önce kullanılan krediler ve finansal kiralama borçlanmaları için de faiz ve kâr payı desteği verilecek.

6. bölge teşvik programına, yalnızca afet bölgesinde yapılacak yeni yatırımlar değil, depremde hasar alan yatırımların yerine konulacak projeler de dahil edilecek.

Cazibe merkezleri programı kapsamında yürütülecek yatırımların uygulama alanı Adıyaman, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Sivas illeri ile bazı ilçeler olacak.

Vergi Muafiyeti Sağlanacak

Yatırımlar hayata geçirildiğinde işletmelerin enerji giderleri, toplam 10 milyon lirayı aşmamak koşuluyla, 3 yıl boyunca yüzde 30 oranında karşılanacak.

Teknik malzeme alımlarında katma değer vergisi (KDV) istisnasının yanı sıra ithal makine gereçleri için gümrük vergisi muafiyeti tanınacak.

Yatırıma katkı oranına göre kurumlar vergisinde yüzde 50’den yüzde 90’a kadar indirim uygulanacak. 10 yıl boyunca işçi hissesi ve sigorta primi işveren hissesi desteği verilecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.