Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cardano Kurucusu Bitcoin’in Yüksek Enerji Tüketimini Eleştirdi

Cardano CEO’su Charles Hoskinson, Bitcoin’in algoritmasını ‘işe yaramaz ve savurgan olarak’ tanımladı. Detaylar haberin devamında…
Cardano Kurucusu Bitcoin’in Yüksek Enerji Tüketimini Eleştirdi
HABER GİRİŞ

Cardano’nun kurucusu ve CEO’su Charles Hoskinson, katıldığı çevrimiçi bir yayında, Bitcoin’e dair ilginç ifadeler kullandı. Hoskinson, gelecek beş yıl içerisinde ana zincirin haricinde, çok daha fazla Bitcoin olacağını tahmin ediyor.

Kripto para biriminin her türlü merkeziyetsiz uygulama, akıllı sözleşmeler ve hatta ulus devletler tarafından kullanılacağına inanıyor.

Cardano kurucusu, Bitcoin’in sağlam para politikasına dair faydalarını takdir ederken, diğer blok zincirlerinde çalışabilen en büyük kripto para biriminin sentetik versiyonlarına atıfta bulundu. Bitcoin’in yüksek enerji tüketimine neden olan iş kanıtı konsensüs algoritmasına gerek olmadığını belirten Hoskinsoın, “Sarılmış Bitcoin, Bitcoin’dir” diye konuştu.

Bitcoin’in Ethereum tabanlı versiyonu olarak bilinen Wrapped Bitcoin (wBTC) 4.8 milyar dolar piyasa değeri ile marketin 19. sırasında bulunuyor. Kripto para biriminin, Polkadot gibi diğer blok zincirlerinde de başka versiyonları mevcut ancak fazla popüler değildir.

Cardano’nun kurucusu, Bitcoin’in çok yüksek miktarda güç tüketmesinden şikayet ederken, madenciliğin önümüzdeki 100 yıl boyunca ek iki milyon madeni para üretmek sürdürülmesinin, iyi bir enerji yatırımı olmadığına inanıyor.

GCM Yatırım Banner

Hoskinson, Bitcoin’in merkez bankalarına karşı denge olarak tanıtılmasına rağmen, dolaşımdaki varlığın büyük çoğunluğunun aslında saklama hesaplarında tutulduğunu belirtiyor. Cardano kurucusunun sözleri, geçen ay Ethereum üzerinde hisse kanıtına geçişin onayı olan Merge yükseltmesinin ardından geldi.

Hoskinson daha önce de Bitcoin destekçilerine yönelik sert ifadeler kullanmıştı. Bitcoin maksimalistlerinin aptalın ötesinde olduğunu savunmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın