Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cardano CEO’suna Terörist Dedi! Şimdi de Ethereum’a Ponzi Şeması!

Finans uzmanı Max Keiser bir kez daha kripto para sektöründe tartışma yaratacak bir iddiada bulundu. İşte analistin Ethereum iddiası...
Cardano CEO’suna Terörist Dedi! Şimdi de Ethereum’a Ponzi Şeması!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Sıkı bir Bitcoin maksimalisti olduğu bilinen ancak başta Ethereum olmak üzere pek çok altcoin hakkında olumsuz düşünceler besleyen finans uzmanı Max Keiser’in hedefinde bir kez daha Ethereum vardı. Keiser bu kez Ethereum’u merkezi bir ponzi şemasına benzetti.

İkinci en büyük dijital para birimi konumundaki Ethereum bilindiği üzere yakın bir zaman önce tarihi Merge güncellemesini geride bıraktı. Ancak, Proof of Work (İş Kanıtı) protokolünün yerini Proof of Stake (Hisse Kanıtı) protokolüne bırakmasına zemin hazırlayan güncelleme ile Ethereum blok zincirinde yeni bir sayfa açılmış olması Keiser’i düşüncelerinden vazgeçirmiş görünmüyor.

Keiser: Ethereum, Merkezi Bir Ponzi Şemasıdır

Analistin Ethereum için yaptığı ponzi şeması benzetmesinin kaynağı Twitter’da yapılan bir paylaşım oldu. Keiser gibi finans ve ekonomi üzerine paylaşımlarıyla bilinen David Lin, mevcut Ethereum (ETH) arzının geliştiricilerin açıkladığı 120.6 milyon ETH’nin üzerinde olduğunu iddia etti. Arzın 122 milyondan fazla ETH olduğunu belirtti.

Lin’in paylaşımını retweet’leyen Keiser bu pası geri çevirmeyerek “ETH, işe yaramaz, merkezi bir ponzi şemasıdır” ifadelerini kullandı.

Keizer’in bu açıklamasının aslında şaşırtıcı olmadığını söylemek mümkün. Takipçileri, analistin bu tür sayısız birçok paylaşıma imza attığını biliyor.

GCM Yatırım Banner

Neredeyse Bitcoin dışında kalan tüm kripto para birimlerinin tanınmış bir düşmanı olarak nam salan isim, bu yılın başlarında birkaç kez Ethereum’a saldırmış ve onu merkezi bir dolandırıcılık olarak nitelendirmişti.

Cardano ve ADA’yı da Hedef Almıştı

Yakın geçmişte Cardano ekosistemi ve ADA için de ciddi suçlamalarda bulunan Keiser, yetkililerin PoS tabanlı ADA ile Cardano blok zincirini Wyoming eyaletinden dışlamaları gerektiğini söylemişti.

Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson’a terörist yakıştırması yapması ile çok konuşulmuş ve Hoskinson’ın büyük tepkisini çekmişti.

Ethereum’un Küresel Enerji Tüketiminde Düşüş Başladı

Bu arada Ethereum geliştiricilerinin uzun zamandır beklenen Merge yükseltmesini 15 Eylül tarihinde gerçekleştirdiğini tekrar belirtmek gerek. Bunun sonucunda Proof-of-Stake (PoS) konsensüs mekanizmasına resmen geçiş yapılmış oldu.

Sonucunda Ethereum’un artık küresel enerji tüketiminin yüzde 0.2 oranında düştüğü belirtiliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın