Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Capital Economics’ten TCMB için Çarpıcı Faiz Tahmini Geldi

Capital Economics ekonomisti, hizmet enflasyonunun mevcut durumunu göz önüne alarak TCMB'nin yeniden faiz artırım baskısına girebileceğini söyledi. Detaylar;
Capital Economics’ten TCMB için Çarpıcı Faiz Tahmini Geldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hafize Gaye Erkan’ın görevden affını istemesi ve Fatih Karahan’ın TCMB’nin yeni başkanı olarak atanmasının ardından yerli ve yabancı kurumlar ile ekonomistlerin geleceğe yönelik analizleri gelmeye devam ediyor. Finans dünyasına ilişkin tahminleriyle dikkat çeken Capital Economics’ten Liam Peach, Türkiye ekonomisi ve TCMB’nin gelecek kararlarına dair bazı öngörülerde bulundu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bugün açıklanan Ocak ayı enflasyon rakamlarını ele alan Liam, tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) yıllık bazda yüzde 64,86, aylık bazda ise yüzde 6,7 oranında yükseliş gösterdiğine dikkat çekti.

Yeniden Faiz Artırımı Baskısına Vurgu Yaptı

Ortaya konulan rakamların hizmet enflasyonunun güçlü seyrini sürdürdüğünü gösterdiğini ve bu durumun Karahan üzerinde Merkez Bankasının sıkılaştırma döngüsünü yeniden başlatması için baskı oluşturabileceğini ifade etti.

Ocak ayında yaşanan enflasyon artışında sağlık, konaklama ve eğitim gibi hizmetler sektörünün önemli etkisinin bulunduğunu kaydederken mevcut tablonun TCMB için sıkıntı yaratmaya devam edeceğini vurguladı.

Bu sıkıntılı durum nedeniyle Karahan’ın yeniden faiz artırımı yönünde baskı altında kalabileceğinin altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

Enflasyon verilerini analiz eden isim, rakamların enflasyondaki düşüş sürecinde küçük bir gerileme yaşandığını gösterdiğini, hizmet enflasyonunun devam eden gücünü ortaya koyduğunu ifade etti.

ABD’nin önde gelen yatırım bankalarından biri olan JPMorgan da TCMB’deki görev değişimini değerlendirirken yeni PPK’nın daha şahin olacağı beklentisini paylaşmıştı. Daha sıkı makro ihtiyati tedbirlerle birlikte daha uzun süre yüksek oranlar beklendiği tahmininde bulunmuştu.

Şimşek “Ana Eğilimi Etkilemeyecek” Demişti

TÜİK tarafından yayımlanan enflasyon raporunun ardından açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ocak ayında aylık enflasyonun geçici etkiler kaynaklı yükseldiğini ve büyük oranda enflasyona yansıyan bu geçici etkilerin enflasyonun ana eğilimini etkilemeyeceğini belirtmişti.

Aylık enflasyonun Şubat 2023 dönemiyle birlikte düşerek tahminlerle uyumlu seyredeceğini, yıllık enflasyonda ise yılın ikinci yarısında gözle görülür bir gerileme olacağını söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.