Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Büyüme Rakamları Beklenen Rusya için Tahminler Çok Karamsar

Rusya için ekonomik büyüme tahminlerini paylaşan analistler, savaşın en az dört yıl geriye götüreceğini düşünüyor.
Büyüme Rakamları Beklenen Rusya için Tahminler Çok Karamsar
HABER GİRİŞ

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş 170 gündür devam ediyor. Savaş, her iki ülkeye de çok ciddi zararlar verirken, özellikle ekonomiye yansımaları herkesin en yakından ilgilendiği konular arasında başı çekiyor. Bugün ise Rusya’nın ikinci çeyreğe ilişkin gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) verileri açıklanacak.

Analistler söz konusu dönemde Rus ekonomisinin küçülmesine neredeyse kesin gözüyle bakıyor. Bunun bir yıldan fazla süredir ilk küçülme olmasının yanında, rekor kıran en uzun gerilemelerden biri olacağı tahmin ediliyor.

Bloomberg anketine katılan analistlere göre Rusya ekonomisi bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 4,7 oranında küçülecek. Ülke ekonomisi bir önceki çeyrekte yüzde 3,5 büyümüştü.

Analist Alexander Isakov, para politikasının talebi desteklemesinin ardından daralmanın yılın son çeyreğine doğru yavaşlayacağını söyledi. Ancak savaşın Rus ekonomisini dört yıl geriye götüreceği yorumlandı.

Enerji ihracatına yönelik getirilen ambargoların etkisiyle bu yıl yüzde 2’lik bir daralma bekleniyor. JPMorgan analistlerinin beklentisi ise yüzde 3,5’lik küçülme olacağı yönünde.

GCM Yatırım Banner

Putin Yaptırımların Etkisi Olmayacağını Söylemişti

Rusya, Ukrayna işgali nedeniyle Batılı ülkelerin çok yoğun yaptırımlarıyla karşı karşıya kaldı. Yaptırımların esas amacı savaşın finans kaynağını kesmek ve Rus ekonomisine zarar vermek olurken Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, tek bir adım dahi geri atmadı.

Haziran ayında yaptığı açıklamada, yaptırımların Rus ekonomisini yıkamayacağını, Batı’nın Rusya’yı yok etmek istediğini söylemişti.

Öte yandan Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF), ihracattaki düşüş, birçok dünya devi şirketin Rus pazarından çekilmesi gibi nedenlerle yaptırımların Rus ekonomisinin 15 yıllık kazanımlarını sileceğini bildirmişti.

Rus Halkı Putin’e Ne Kadar Güveniyor?

Putin, 24 Şubat’ta başlattığı askeri harekat nedeniyle kendi vatandaşları dahil olmak üzere birçok kesim tarafından eleştirilmişti. Rusya Kamuoyu Araştırmaları Merkezi, halkın siyasilere ne kadar güvendiğini gösteren bir anket yaptı.

Sonuçları geçtiğimiz günlerde yayımlanan ankete göre Rus halkının yüzde 81,3’ü Putin’e güveniyor. 1 Ağustos – 7 Ağustos tarihleri arasında 1.600 Rus yetişkin arasında yapılan anket Rus lidere olan güvenin bir önceki haftaya göre 0,5 puan arttığını gösterdi.

17 Temmuz haftasında Putin’e güvenen kişilerin oranı yüzde 81,1, 24 Temmuz’da yüzde 80,7, 31 Temmuz’da ise yüzde 80,8 oldu. Böylelikle 7 Ağustos haftasında yeniden artışa geçtiği görüldü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.