Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Putin: Hiçbir Yaptırım Rusya Ekonomisini Yıkamaz

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Batılı ülkelerin uyguladığı yaptırımlara dair konuştu. Ayrıntılar haberde...
Putin: Hiçbir Yaptırım Rusya Ekonomisini Yıkamaz
HABER GİRİŞ

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Batı’nın uyguladığı yaptırımlara rağmen Rusya ekonomisinin üzerine hiçbir Demir Perde’nin yıkılmayacağını, çünkü Moskova’nın Sovyetler Birliği’nin yaptığı gibi dünyaya kapanmayacağını söyledi.

Rusya’nın Şubat ayında Ukrayna’yı işgali üzerine Batılı ülkeler tarafından uygulanan yaptırımlar, dünyanın en büyük doğal kaynak üreticilerinden biri olan Rusya ekonomisine büyük zarar verdi.

Uzmanlar bu yaptırımların Rusya’yı 1991’de Sovyetler Birliği’nin dağılmasından bu yana en büyük ekonomik daralmaya sürüklediğini ifade etti.

Rusya ekonominin kapanması sırasında Çin ve Hindistan gibi ortaklarla olası anlaşmalar hakkında sorulan Putin, ekonominin ayakta durmaya devam edeceğini ifade etti.

Putin: Ekonomimiz Açılacak

Putin açıklamasında, “Bizim kapalı bir ekonomimiz yoktu. Daha doğrusu Sovyet zamanlarında kendimizden koptuğumuzda, Demir Perde’yi kendi ellerimizle yarattık. Aynı hatayı bir daha yapmayacağız. Ekonomimiz açılacak.” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

2005 yılında Sovyetler Birliği’nde doğan Putin, SSCB’nin çöküşünü 20. yüzyılın en büyük jeopolitik felaketi olarak nitelendirdi. O yıllar milyonlarca Rus yoksullaştı ve ülke parçalanmayla karşı karşıya kaldı.

ABD ve Avrupalı büyük​şirketlerin ve yatırımcıların Rusya’dan ayrılmasının ardından Moskova, Batı’dan uzaklaşarak kendi yerli sanayisini geliştirmeye, Çin, Hindistan ve Orta Doğu’daki güçlerle ortaklıklar geliştirmeye odaklanacağını söylüyor.

Putin, Batı’nın Rusya’yı yok etmek istediğini, ekonomik yaptırımların bir ekonomik savaş ilanına benzediğini söyledi. Ukrayna ise emperyal tarzda bir toprak gaspına karşı savaştığını ve Rus işgalini asla kabul etmeyeceğini bildiriyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.