Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Büyük Oyuncular Kripto Pazarı için Sırada! İşler Değişiyor mu?

Kurumsal dev şirketlerin kripto para piyasasına girişleri ya da girmek için attığı adımlar boğaları yine oyuna döndürdü! Detaylar haberde;
Büyük Oyuncular Kripto Pazarı için Sırada! İşler Değişiyor mu?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kripto para borsaları alanında en büyük iki oyuncu olarak nitelendirilen Binance ve Coinbase’in de dahil olduğu ABD’deki kripto para borsalarına yönelik baskının ardından, kripto kışının sadece uzamakla kalmayıp daha da derinleşebileceği bekleniyordu. Şimdi ise işler değişmiş görünüyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) öncülük ettiği baskı ortamından çok kısa bir süre sonra, yeni duyurular ve önemli gelişmelerle kripto boğaları tekrar oyuna döndü.

Büyük Oyuncular Kripto Pazarına Geliyor

Dünyanın en büyük varlık yönetimi şirketi olarak bilinen BlackRock’ın, iştiraki iShares Bitcoin Trust’un spot Bitcoin ETF çıkarması için SEC’e başvuru yapması kripto piyasalarında ciddi bir hareketlilik oluşturdu.

Fidelity, Schwab ve Citadel tarafından desteklenen kripto borsası EDX Markets, kullanıcıların kripto varlıklarını alıp satmak için finansal aracılar kullanmasını sağlayacak şekilde faaliyetlerine başladı.

Finans uzmanı Dragostin Kozhuharov’a göre hem baskının hem de BlackRock ve Citadel ile ilgili duyuruların zamanlaması tesadüf değil. Ve görünüşe göre ABD, kripto para piyasasını kurulu geleneksel piyasalara bırakacak gibi görünüyor. Ayrıca kripto evreni, bankaların ve diğer büyük ABD oyuncularının geç kaldığı birkaç pazardan biriydi.

GCM Yatırım Banner

Kozhuharov, son zamanlarda ABD’nin kripto para piyasasını dış oyunculardan geri aldığını ve geleneksel finans şampiyonlarına verdiğinin görüldüğüne dikkat çekiyor. Ve bunların, düzenleyicilerin kullanılarak sağlandığının altını çiziyor.

Fed Başkanı Powell’ın İfadesi

Bu arada, ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, dün gerçekleştirdiği konuşmada kripto para birimlerinin düzenlenmesine de değindi.

Stablecoinleri para olarak gördüklerini söyleyen Powell, FED’in stablecoinler üzerindeki rolünün daha etkin olması gerektiğini belirtti.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: CoinMarketCap

Stablecoinlerin gözetim gerektiren bir para türü olduğunu vurgulamasının ardından, kripto paraların bir varlık sınıfı olarak kalma gücüne sahip göründükleri mesajını vermesi dikkat çekti. Analiste göre bu açıklamalar heyecan verici ve anlatının değişmeye başladığını gösteriyor.

BlackRock ve Citadel gibi dev oyuncuların kripto alanına girmesi, FED başkanının stablecoin’leri bir para türü olarak kabul etmesi ve BTC hakkındaki yorumları, piyasanın nihayet büyük paranın akmaya başlaması için hazır olduğunun göstergeleri olarak dikkat çekiyor.

Kripto Piyasasının Geleceği

Dragostin Kozhuharov, bu gelişmelerin ardından kripto sektörünü gelecekte nelerin beklediğinden bahsetti.

Bu gelişmelere ilişkin görüşlerinin, ABD’de giderek daha fazla geleneksel banka ve brokerın kripto para piyasasına girdiğini ve müşterilerine düzenlenmiş bir şekilde hizmetler sunduğunu göreceğimiz yönünde olduğunu söyledi.

BlackRock’un BTC spot ETF başvurusuyla, muhtemelen bu ürün için onay alan ilk büyük geleneksel oyuncu olacaklarına inandıklarını ve dünyanın en büyük varlık yöneticisi olarak bunun, BTC’ye büyük girişler anlamına gelebileceğini dile getirdi.

BTC için genellikle tüm zamanların en yüksek seviyelerine denk gelen bir olay olan BTC yarılanmasının (halving) gelecek yıl gelmesi ve bahsedilen tüm gelişmelerle, piyasalarda büyük bir şok olayı olmaması koşuluyla BTCnin, gelecek yıl tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

BTC Teknik Analizi

Tüm bu gelişmelerin ardından BTC fiyatı, Pazartesi gününden başlayarak yukarı yönlü güçlü bir hamle yaptı. Dün itibarıyla fiyat 30 bin doların üzerine çıktı ve 31.170 dolar olan yıllık yüksek seviyenin birkaç yüz dolar yakınına kadar yükseldi.

Kozhuharov’a göre söz konusu bölge, şu anda direnç görevi görmekte olup, bu seviyenin üzerine çıkmak, 40 bin dolara doğru hızlı bir hareket potansiyeli görülebileceği anlamına gelebilir. Öte yandan, direnç devam ederse ve bu seviyeler aşılamazsa 25-26 bin dolar seviyesine doğru bir geri hareket olasıdır.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.