Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bundesbank Raporladı: Alman Ekonomisi Daralıyor!

Bundesbank raporunda ülkedeki sürekli yüksek enflasyon sebebiyle Avrupa’nın dev ekonomisi için resesyon beklentisi görüldü. Detaylar haberde;
Bundesbank Raporladı: Alman Ekonomisi Daralıyor!
HABER GİRİŞ

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) bugün ülke ekonomisine ilişkin Mart ayı raporunu yayımladı. Raporda Alman ekonomisinin, 2023’ün başında Aralık 2022’deki geniş tabanlı ve keskin düşüşün ardından zorlukla toparlandığına işaret edildi.

Bundesbank tarafından yapılan açıklamada özellikle tüketiciyle ilgili sektörlerin, sürekli yüksek enflasyon sebebiyle tüketicilerin kısıtlamasından etkilendiği bildirildi.

Uzman görüşlerine de yer verilen raporda, “Sonuçta, Alman ekonomik faaliyeti muhtemelen bu çeyrekte yeniden düşecek.” ifadeleri belirtildi. Ancak düşüşün 2022 yılının son çeyreğine göre daha küçük bir olacağı tahmininde bulunuldu.

Almanya’daki İstihdam Şubat Ayında Pozitif Bölgede Kalacak

Alman ekonomisindeki zayıflığa rağmen işgücü piyasalarındaki olumlu gelişmeye dikkat çekilen raporda, mevsimsel etkilerden arındırılmış istihdamın Ocak’taki artışına işaret edildi.

İstihdam edilen kişi sayısının Ocak’ta bir önceki aya göre 64 bin kişi arttığı kaydedilirken öncü göstergelerde Şubat ayının da pozitif bölgede sabit kaldığı söylendi.

GCM Yatırım Banner

Tüm bu sebeplerle uzmanların Almanya’daki ekonomik durum ışığında istihdamın ileri aylarda da olumlu gelişmeye devam etmesini beklediği vurgulandı.

Uyumlaştırılmış Tüketici Fiyatları Endeksi (HICP) ile ölçülen tüketici fiyatlarının Şubat ayında bir önceki aya kıyasla yüzde 0,6 arttığı bildirildi.

Israrlı yüksek fiyat artışlarının tüketiciye yansımasında işlenmemiş gıdalar ve özellikle sebzelerin ana iti güç olduğu paylaşıldı.

Hizmetlerdeki artan fiyat artışlarının mamul mallardaki sürekli yüksek enflasyonla birlikte dalgalı gıda ve enerji fiyatlarını içermeyen çekirdek enflasyonu tetikleyebileceğinin altı çizildi. Buna rağmen enerji fiyatlarında artışın olmadığı belirtildi.

Raporda uzmanların, “Çekirdek enflasyon oranı 0,3 puan artarak yüzde 5,4’e yükseldi ve yine Aralık 2022’nin tarihi zirvesine ulaştı.” ifadeleri yer aldı.

Almanya enflasyonunun Mart ayında enerji fiyatlarındaki baz etkisiyle önemli ölçüde düşeceğini yönünde tahminde bulunulurken çekirdek enflasyon oranının olağanüstü kalıcı olduğu bildirildi.

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) tarafından açıklanan Almanya’nın tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ön tahmine göre Şubat’ta yıllık enflasyon yüzde 8,7 olmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın