Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya’nın Ekonomik Görünümünde İyileşme Var

Aylık raporunu yayımlayan Almanya Merkez Bankası, Avrupa’nın en büyük ekonomisinin kademeli bir şekilde toparlanacağını belirtti.
Almanya’nın Ekonomik Görünümünde İyileşme Var
HABER GİRİŞ

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) Pazartesi günü yayımladığı aylık raporunda, Almanya ekonomisinin bu yılın ilk çeyreğinde tekrar düşüşe geçmesinin beklendiğini ancak ileriye dönük kademeli bir toparlanma olacağını bildirdi.

Ekonomik çıktının ilk çeyrekte tekrar düşeceğini öngören Bundesbank, bununla birlikte artık bir gaz kıtlığı beklenmediğini, elektrik ve gaz fiyat frenlerinin enerji maliyetlerini düşürdüğünü aktardı.

Almanya ekonomisi geçen yılın son çeyreğinde beklenenden daha küçük bir düşüşle yüzde 0,2 küçülmüştü. Bundesbank, ekonomik büyümede düşüşe rağmen istihdamın 2022’nin dördüncü çeyreğinde artışına atıfla cesaret verdi.

Enerji piyasalarındaki gerilim önemli ölçüde azalırken, bundan hem kurumsal yatırımların hem de endüstriyel üretimin faydalanacağını kaydetti. Alman Merkez Bankası, kısa vadeli görünümün şu anda sadece birkaç ay öncesine göre daha olumlu durduğunu belirtti.

Enflasyon oranının önümüzdeki aylarda gözle görülür şekilde düşmesi muhtemel olsa da altta yatan fiyat baskılarının yavaş gerileyeceği konusunda uyardı.

Şimdi Kayıt Olun

“Fiyatlar üzerinde gözle görülür ikinci tur etkiler beklenebilir” denilen raporda, bunların Euro Bölgesi enflasyon oranını daha uzun bir süre için yüzde 2 hedefinin üzerinde tutmaya katkı sağlayacağı aktarıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın