Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bundesbank Alman Ekonomisindeki Toparlanmayı Raporladı

Almanya Merkez Bankası, ülke ekonomisinin 2023 yılının ilk çeyreğinde büyüdüğünü öngörerek önceki daralma tahminini revize etti. Detaylar haberde;
Bundesbank Alman Ekonomisindeki Toparlanmayı Raporladı
HABER GİRİŞ

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank), ülke ekonomisinin 2023 yılının ilk çeyreğinde beklenenden iyi performans sergilediğini açıkladı. Enflasyondaki sürekli artışın özel tüketimin üzerinde baskı oluşturmasına rağmen ülke ekonomisinin sanayi üretimindeki toparlanmanın etkisiyle büyüdüğüne işaret edildi.

Geçen sene sanayi sektörüne zarar veren yüksek enerji fiyatlarıyla mücadele eden Alman ekonomisinin, enerji fiyatlarındaki düşüş seyri ile toparlanmaya başladığına dikkat çekildi. Böylece ülke ekonomisindeki resesyonun önleneceği savunuldu.

Bundesbank tarafından açıklanan raporda, sanayi sektörünün beklenenden daha sağlam bir şekilde toparlandığına işaret edildi.

2022 yılının son çeyreğinde yüzde 0,4’lük düşüş bildiren raporuna kıyasla bugün açıklanan Nisan verileri ülke ekonomisindeki ılımlı toparlanmayı kaydeden Mart raporuyla uyumlu geldi.

Ekonomik Gelişmeler Almanya’nın İşgücü Piyasalarına Olumlu Yansıdı

Bundesbank raporunda, “Kış aylarındaki daha iyi ekonomik gelişme, işgücü piyasasındaki biraz daha olumlu gelişmeye de yansıdı.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Mevsim etkilerinden arındırılmış istihdam edilen kişi sayısının Şubat ayında bir önceki aya göre yaklaşık 31 bin kişi arttığı bildirildi. Uzmanlara göre bu artış, istihdam gelişimindeki erken göstergeleri ve işgücü piyasasındaki olumlu gelişmelere işaret ediyor.

Uyumlaştırılmış tüketici fiyatları endeksinin (HICP) ise Mart ayında mevsimsellikten arındırılmış olarak aylık yüzde 0,6 arttığı bildirildi. Söz konusu artışınsa Şubat ayındaki ile aynı olduğu belirtildi.

Enerji fiyatlarındaki artışın sabit kaldığı söylenirken özellikle meyve ve sebzeler gibi işlenmemiş gıdalarla diğer tüm mal ve hizmetlerdeki yükselişin devam ettiğine dikkat çekildi.

Mart ayındaki enflasyonun bir önceki yıla göre önemli ölçüde düşerek yüzde 7,8’e gerilediği ve böylece Şubat ayına göre 1,5 puan daha düşük olduğu aktarıldı. Bundesbank’a göre bu düşüşün nedeninin baz etkisi olduğu savunuldu.

Enerji ve gıda dışı çekirdek enflasyonunsa 0,5 puan belirgin bir artışla yüzde 5,9 olduğu paylaşıldı. Raporda uzmanlar, “Böylece yeni bir tarihi zirveye ulaştı.” yorumunda bulundu.

Gelecek aylarda ise özellikle düşen enerji fiyatları ile gıda, diğer mal ve hizmet fiyatlarındaki muhtemel yavaşlama sebebiyle enflasyonun düşüşünü sürdüreceği tahmininde bulunuldu.

Tüm bunlara rağmen Bundesbank, altta yatan fiyat baskısının gelecek aylarda genel olarak yüksek kalmaya devam edeceğini öngördü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın